لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۵۷

چاوز امروز سوگند ریاست جمهوری یاد می کند


آقای چاوز قول داده است که يک انقلاب سوسياليستی و ملی شدن صنایع براه بياندازد.

هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا که بار دیگر به اين سمت انتخاب شده است روز چهارشنبه، ۲۰ دی ماه، سوگند ياد می کند .


آقای چاوز که تا سال ۲۰۱۳ در اين سمت باقی خواهد ماند قول داده است که يک انقلاب سوسياليستی و راه بياندازد و صنایع این کشورا ملی کند. اين وعده ها سبب شده تا بازارهای مالی با تلاطم روبرو شود .


به گزارش رويترز، به دنبال انتخاب مجدد آقای چاوز به اين سمت در ماه گذشته، وی اقدامات جدل برانگيزی را در پيش گرفت که از آن جمله می توان به امتناع از تمديد مجوز يک کانال تلويزيونی مخالفان و بیان اين موضوع که دولت مالکيت برخی از شرکت های مربوط به سرمايه گذاری خارجی را در اختيار می گيرد، اشاره کرد .


آقای چاوز روز دوشنبه گفت: «ما در حال حرکت به سوی جمهوری سوسياليستی ونزوئلا هستيم.» وی اين سخنان را در اشاره به برنامه هايی ابراز کرد که برای سلب اختيار از بانک مرکزی و در خواست از کنگره اين کشور برای موافقت با اختيارات ويژه قانونی اش عنوان کرده بود .


اظهارات رييس جمهوری ونزوئلا بازارهای مالی اين کشور را در يک شوک و هراس فرو برده است. بازار سهام روز سه شنبه در واکنش به اين برنامه ها يک پنجم ار ارزش خود را از دست داد .مخالفان آقای چاوز او را متهم می کنند که از زمان به قدرت رسيدن اش در سال ۱۹۹۹، در تلاش است تا چهارمين کشور بزرگ صادر کننده نفت به ايالات متحده را به کشوری به سبک کوبای کاسترو و با اقتصادی بسته تبديل کند .

مخالفان آقای چاوز او را متهم می کنند که از زمان به قدرت رسيدن اش در سال ۱۹۹۹، در تلاش است تا چهارمين کشور بزرگ صادر کننده نفت به ايالات متحده را به کشوری به سبک کوبای کاسترو و با اقتصادی بسته تبديل کند.


برخی ناظران می گویند چاوز که ۶۳ درصد آراء را در انتخابات ماه دسامبر از آن خود کرد در حال نزديک شدن به الگوی تک حزبی شبه کوباست هرچند که می گويد هميشه نسبت به مخالفان تسامح به خرج می دهد .


وی در حال حاضر کنترل پارلمان و دستگاه قضايی را در اختيار دارد و گفته است که فقط هوادارانش می توانند در ارتش و شرکت دولتی نفت مشغول به کار شوند .


به گفته تحليلگران، اگر آقای چاوز بتواند رسانه ها و صنعت آب و برق را در اختيار گيرد قادر خواهد بود که دولت را به صورت کامل کنترل کند.


وی تاکيد می کند که به اين اختيارات نياز دارد تا ونزوئلا را از «استثمار» و حتی کشور را در برابر حمله «کشورهای کاپیتالیست»، به ويژه ايالات متحده آمريکا محافظت کند. او سپتامبر سال گذشته و در جريان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، رييس جمهوری آمريکا را با لفظ « شيطان» توصيف کرده بود.


آقای چاوز روز دوشنبه گفت: « ما در حال حرکت به سوی جمهوری سوسياليستی ونزوئلا هستيم.»

برنامه ملی شدن صنايع که رييس جمهوری ونزوئلا آن را اعلام کرده با با ابهام روبرو است و بخش آب و برق و سرمايه گذاران خارجی منتظرند بدانند که آيا قرار است دولت ۵۱ درصد از سهام را داشته باشد يا اينکه کنترل کاملی بر اين تشکيلات اعمال کند.


شرکت هايی که در معرض تهديد برنامه اقتصادی آقای چاوز قرار دارند عبارتند از: شرکت های چند مليتی « شورون»، « اکسون موبيل » ، « کونکو فيليپس »، « بی پی » ،« استات اويل » و « توتال.» اما ملی شدن بخش مخابرات و آب و برق در راس برنامه های جديد رييس جمهوری ونزوئلا قرار دارد .


مانوئل روزالس، رهبر مخالفان ونزوئلا می گويد که «آقای چاوز مانند ارباب صحبت می کند... او می کوشد تا کشور را به سمت تاريکی سوق دهد.» اين درحالی است که نيکلاس مادورو، وزير خارجه اين کشور با دفاع از برنامه ياد شده معتقد است که «اين يک ماموريت نجات بخش برای حاکميت ونزوئلا است.»


XS
SM
MD
LG