لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۴۶

دستگيری ۱۰۰ هزار نفر در چين به جرم فساد مالی


مقامات چین می گویند که حل مشکل فساد مالی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

حدود صد هزار نفر از اعضای حزب کمونيست چين، حزب حاکم اين کشور، به خاطر فساد مالی و سرپيچی از قوانين در سال ۲۰۰۶ دستگير شده اند .


گانگ ای شنگ، يکی از مقامات مسئول کميته های انضباطی چين، در يک کنفرانس خبری با اشاره به حجم وسيع فساد مالی در اين کشور اظهار داشت که حل اين معضل اجتماعی در کوتاه مدت غير ممکن است .


بر اساس اظهارات اين مقام مسئول، سرپيچی از انجام دستور، رشوه خواری و تخطی از قوانين مالی حزب کمونيست، که تنها حزب حاکم در اين کشور به شمار می رود، از جمله اتهاماتی است که ۸۰ درصد از افراد دستگير شده با آن روبرو هستند .


علاوه بر اينسه هزار و ۵۳۰ نفر از کادر بالای مملکتی که در ميان آنها هفت عضو ارشد کابينه و استانداران استان های مختلف ديده می شود از جمله کسانی هستند که به ارتکاب جرم تحت پيگرد قانونی قرار دارند .


اما بزرگترين مورد فساد مالی که در ده سال گذشته در اين کشور بی نظير بوده است سال گذشته در شانگهای اتفاق افتاد که طی آن بيست مقام ارشد حکومتی، از جمله رييس حزب کمونيست شانگهای در يک حرکت گروهی سازمان يافته ۴۰۰ ميليون دلار آمريکا را از صندوق بازنشستگان اين شهر اختلاس کردند .


با اين حال، آقای گانگ اظهار داشت که حزب کمونيست چين هفتاد ميليون عضو دارد و تنها بخش بسيار کمی از مقامات اين حزب در فسادهای مالی و يا جرم های ديگر نقش دارند .


طی سال های اخير افزايش فساد مالی در بين اعضای حزب حاکم چين تا بدان حد گسترش يافته است که « خو جين تائو»، رئيس جمهور اين کشور اخيرا اعلام کرد اين گونه فسادها مشروعيت حزب کمونيست چين را زير سوال برده است .


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG