لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۳

کاهش واردات نفت چين و کره جنوبی از ايران در ماه ژوئن


آمار گمرک چين نشان می‌دهد که اين کشور طی ماه ژوئن، روزانه ۳۸۴ هزار و ۹۸۰ بشکه نفت از ايران وارد کرده است که نسبت به ماه مشابه در سال گذشته کاهشی ۳۹ درصدی نشان می‌دهد.

خبرگزاری رويترز روز دوشنبه، ۳۱ تيرماه، با استناد به آمار گمرک چين گزارش داد که واردات نفت چين طی ماه ژوئن نسبت به ماه مه نيز کاهشی ۳۱ درصدی نشان می‌دهد.

آمارهای گمرکی حاکی است که در نيمه اول سال جاری ميلادی اين کشور به طور متوسط ۴۲۴ هزار و ۱۸۳ بشکه نفت از ايران وارد کرده است که نسبت به دور مشابه سال گذشته کاهشی ۱٫۹ درصدی دارد.

چين در نيمه اول سال گذشته به خاطر اختلاف با ايران بر سر شرايط عقد قرارداد سالانه خريد نفت و قطع واردات نفت اين کشور برای بيش از دو ماه، کلا ۲۱ درصد نسبت به نيمه اول سال ۲۰۱۱ نفت خام کمتری از ايران وارد کرده بود.

خبرگزاری رويترز همچنين در خبری جداگانه که ۳۱ تيرماه منتشر کرد، با استناد به آمار شرکت ملی نفت کره جنوبی گزارش داده است که اين کشور واردات نفت از ايران را در ماه گذشته نسبت به ژوئن ۲۰۱۲ حدود ۲۳٫۱ درصد کاهش داده است.

کره جنوبی طی ماه گذشته در مجموع چهار ميليون و ۷۲ هزار بشکه نفت از ايران وارد کرده است، البته اين کشور طی ماه مه حدود سه ميليون و ۶۴۱ هزار بشکه نفت ايران را وارد کرده بود.

دو منبع صنعت نفت کره جنوبی به رويترز گفته‌اند که اين کشور به خاطر معافيت از تحريم‌های آمريکا بايد واردات نفت از ايران را طی شش ماه بعد از ماه مه، نسبت به شش ماه قبل از آن تا ۱۵ درصد کاهش دهد.

آژانس بين‌المللی انرژی در تازه‌ترين گزارش ماهانه خود که ۲۰ تير ماه منتشر شد، می‌گويد که صادرات نفت ايران در ماه گذشته ميلادی نسبت به ماه قبل از آن تا ۳۶ درصد کاهش يافته است.

اين گزارش می‌افزايد که ايران در ماه مه روزانه يک ميليون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت صادر کرده بود، اما اين رقم در ماه ژوئن به ۸۰۰ هزار بشکه کاهش يافته است.

بر اساس اين گزارش، ژاپن نيز در ماه گذشته واردات نفت از ايران را بيش از ۵۰ درصد کاهش داده و حتی کمتر از صد هزار بشکه در روز نفت از ايران وارد کرده است. ژاپن در ماه مه روزانه ۲۴۰ هزار بشکه نفت از ايران وارد کرده بود.
XS
SM
MD
LG