لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۱

اولین دیدار نخست وزیر چین از ژاپن پس از هفت سال


هدف از دیدار نخست وزی چین از ژاپن بهبود روابط میان دو کشور همسایه عنوان شده است.

چین و ژاپن دو کشور همسایه در آسیای دور هستند که علیرغم نزدیکی جغرافیایی، موجی از اختلافات و نا آرامی ها در طول تاریخ آنها را از یکدیگر دور نگه داشته است.


اختلاف بر سر منابع گاز زیر دریایی، اختلاف نظر در باره تاریخ و قربانیان جنگ دو کشور، رشد سریع نظامی دولت چین و انغقاد قراردادهای نظامی و امنیتی ژاپن با دو کشور آمریکا و استرالیا از جمله مواردی است که روابط پکن و توکیو را تا به امروز خدشه دار کرده است.


مناسبات دو کشور چین و ژاپن طی سالهای اخیر به خاطر دیدارهای مکرر جونی شیرو کوییزومی، نخست وزیر سابق ژاپن، از معبد قربانیان جنگ جهانی دوم در آن کشور به پایین ترین سطح خود از زمان جنگ دوم جهانی رسید.


چین دیدار نخست وزیر وقت ژاپن از آن معبد را که گفته می شود تنی چند از «جنایتکاران جنگی» نیز در آنجا دفن شده اند نشانه ارج نهادن ژاپن به جنگ و جنایتکاران جنگی می داند.


اما با روی کار آمدن شینزو آبه، نخست وزیر کنونی ژاپن، و دیدار سال گذشته وی از پکن، روابط دو کشور همسایه رو به گرمی رفت به طوری که ون جیاو باو، نخست وزیر چین، روز چهارشنبه، یازدهم آوریل، برای اولین بار طی هفت سال گذشته راهی توکیو شد تا با همتای ژاپنی خود دیدار و گفت و کند.


هدف از این دیدار بهبود روابط میان دو کشور همسایه عنوان شده است.


انتظار می رود نخست وزیران دو کشور چین و ژاپن در دیداری که بعد از ظهر روز چهارشنبه در دفتر نخست وزیری ژاپن صورت می گیرد قرارداد مشترکی را در باره همکاری های اقتصادی و محیط زیست دو کشور امضا کنند.


نخست وزیر ژاپن قبل از دیدارش با ون جیاو باو، به خبرنگاران گفت: «من امیدوارم که این دیدار پربار باشد.»


وی همچنین ابراز امیدواری کرد طرفین طی این دیدار قدم های سازنده ای بردارند و برای ایجاد روابط استراتژیک دو جانبه تلاش کنند.


قرار است نخست وزیر چین طی اقامتش در توکیو ضمن ایراد سخنرانی در پارلمان آن کشور با دست اندرکاران امور تجاری و همچنین با امپراطور ژاپن دیدار و گفت و کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG