لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۴۳

واکنش تند چین به استقلال طلبی تایوان


روابط چين و تايوان از سال ۱۹۴۹ ميلادی که انقلاب کمونيستی در چين به پيروزی رسيد همواره با تنش همراه بوده است.

دولت چين روز سه شنبه در واکنش تندی ضمن محکوم کردن اظهارات رئيس جمهور تايوان اعلام کرد دولت تايوان در تلاش است با اتخاذ مواضع تجزيه طلبانه خود روابط دو جانبه موجود بين تايوان و چين را به تباهی بکشاند .


ریيس جمهور تايوان در سخنان روز دوشنبه خود که در آستانه سال نو ميلادی ايراد کرد با رد سياست « چين واحد» خواستار استقلال تايوان از چين شد. وی در پيام سال نو خود خطاب به مردم تايوان اعلام کرد که حق حاکميت تايوان از آن ملت تايوان است و اين کشور به چين تعلق ندارد .


روزنامه مردم، ارگان حزب کمونيست چين، امروز به نقل از يک سخنگوی دولت اين کشور در امور تايوان نوشت: « چين تحت هيچ شرايطی حاضر نخواهد شد تا جزيره تايوان از سرزمين اصلی جدا شود.»


در اظهارات سخنگوی دولت چين آمده است: « رئيس جمهور تايوان با اقدامات حساب نشده خود در صدد است روابط و مناسبات بين تايوان و چين را به تيرگی بکشاند و صلح و ثبات را در دو طرف تنگه تايوان به مخاطره افکند.»


سخنگوی دولت چين ضمن هشدار نسبت به تلاشهای تجزيه طلبانه حکومت تايوان گفت: « ما هرگونه حرکت تجزيه طلبانه را از نزديک زير نظر گرفته ايم و به هيچ عنوان اجازه نمی دهيم تجزيه طلبان تايوان را از سرزمين اصلی چين جدا کنند.»روابط چين و تايوان از سال ۱۹۴۹ ميلادی که انقلاب کمونيستی در چين به پيروزی رسيد همواره با تنش همراه بوده است.


انقلابيون حزب کمونيست چين به رهبری مائو در سال ۱۹۴۹ در يک جنگ داخلی بر حزب ناسيوناليست حاکم بر اين کشور غلبه کردند که در نتيجه آن سران حزب ناسيوناليست به همراه دو ميليون نفر از طرفداران آن به جزيره تايوان پناهنده شدند و حکومت جديدی را در اين جزيره پايه گذاری کردند .


پکن همواره تايوان را بخش جدايی ناپذير خاک خود قلمداد کرده و اعلام داشته است در صورت نياز از بازوی نظامی خود برای بازگرداندن تايوان به سرزمين اصلی چين استفاده خواهد کرد .


XS
SM
MD
LG