لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۳۱

سرما در شرق آسیا دستکم ۶۵ قربانی برجای گذاشت


هوای سرد و بی‌سابقه طی روزهای اخیر در شرق آسیا تاکنون ۶۵ قربانی گرفته، شبکه‌های حمل و نقل را مختل کرده و پس از حدود پنجاه سال برای اولین بار در مناطق گرمسیری جنوب چین برف باریده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس تاثیر این هوای سرد و بی‌سابقه را بر کشورهای آسیای شرقی بررسی کرده است.

تایوان: دمای هوا در تایپه پایتخت تایوان به چهار درجه رسید که طی ۱۶ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. به گفته مقامات دولتی، ۵۷ نفر که اکثر آن‌ها سالمند بودند جان خود را از دست داده‌اند. اما یک وبسایت خبری نیمه رسمی در تایوان به اسم فوکوس گزارش داد که تعداد قربانیان سرما ۸۵ نفر بوده است.

اکثر خانه‌ها در تایوان که در محدوده گرمسیری شرق آسیا واقع شده به دستگاه‌های حرارت مرکزی مجهز نیستند و به گفته یک مقام شهرداری تایپه، جریان هوای سرد روزهای اخیر باعث شد که بسیاری از قربانیان بر اثر ابتلا به عارضه‌های قلبی یا مشکلات تنفسی جان خود را از دست بدهند.

طبق گزارش اداره هوا‌شناسی تایوان دمای معمولی شهر تایپه در ماه ژانویه حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. در نقاط مرتفع تایوان حدود ۹ سانتی متر برف باریده است.

چین: طی دو روز گذشته اکثر نقاط چین سرد‌ترین زمستان طی چند دهه اخیر را تجربه کرد. در شهر گوانگجو در سواحل شرقی چین که معمولا هوای بسیار مرطوب و گرمسیری دارد، برای اولین بار از سال ۱۹۶۷ برف بارید.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین، در استان آنهوئی چهار کشاورز که برای مقابله با سرما در گلخانه‌های کشت توت فرنگی درجه دستگاه تولید حرارت را بالا برده بودند، بر اثر انتشار گاز مونو اکسید کربن خفه شده‌اند.

در جنوب شرقی چین نیز زنی که برای تماشای اولین بارش برف طی ۲۰ سال گذشته روی بالکن منزلش ایستاده بود، بر اثر کنده شدن نرده‌های بالکن از طبقه ۲۴ ساختمان سقوط کرد و کشته شد.

وزش هوای سرد طی روزهای گذشته با آغاز دوره ۴۰ روزه مسافرت گسترده مردم چین در سراسر کشور در آستانه فرارسیدن سال نو همزمان شده که امسال روز هشتم فوریه خواهد بود. تمام وسایل حمل و نقل و مسافرت از جمله حرکت اتومبیل‌ها، قطار‌ها و پرواز هواپیما‌ها تا حدی مختل شده است.

بیش از ۱۱ هزار مسافر در فرودگاهی در استان یونان در جنوب چین سرگردان شد‌ه‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین، دمای هوا در شمال کشور از روز پنجشنبه تا یکشنبه از ۱۶ درجه به هشت درجه سقوط کرد و در مناطق مرکزی و شرقی چین درجه حرارت به نسبت هوای معمولی این مناطق بین شش تا هشت درجه کاهش یافت.

اداره هوا‌شناسی چین پیش بینی کرده که روز دوشنبه دمای هوا در جنوب کشور بین سه تا هشت درجه دیگر کاهش می‌یابد.

ژاپن: بر اثر بارش شدید برف در مناطق مرکزی و غربی ژاپن طی روزهای شنبه و یکشنبه پنج نفر جان خود را از دست داده و احتمالا روز دوشنبه نیز یک نفر دیگر کشته شده است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد یکی از قربانیان زنی بود که هنگام روبیدن برف از بام خانه سقوط کرده است. قربانی دوم در یک تصادف رانندگی ناشی از وضع بد هوا کشته شده است. قربانی سوم مردی است که زیر انبوهی از برف جان داده و قربانیان چهارم و پنجم نیز زن و شوهری هستند که ظاهرا هنگام روبیدن برف داخل یک کانال آبرسانی افتاده و غرق شده‌اند.

روز دوشنبه نیز زن ۸۸ ساله‌ای در غرب ژاپن به خاطر رانش زمین که خانه او را ویران کرد جان خود را از دست داد.

تحت تاثیر سرما و بارش برف سنگین حرکت اتومبیل‌ها و قطارهای سریع السیر ژاپن تا حدی مختل شده و تعدادی از پرواز‌ها نیز متوقف شده‌اند.

کره جنوبی: روز یکشنبه دمای هوا در شهر سئول به هجده درجه زیر صفر کاهش یافت که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بی‌سابقه است.

روز شنبه در جزیره ججو حدود ۱۲ سانتی متر برف بارید که از سال ۱۹۸۴ تاکنون بیشترین میزان بارش برف است و تحت تاثیر این وضعیت فرودگاه آن از روز شنبه تا دوشنبه کاملا تعطیل شد.

حدود ۸۶ هزار مسافر که اکثر آن‌ها گردشگرند در این جزیره سرگردان و معطل مانده‌اند و به گزارش وزارت حمل و نقل و مقامات فرودگاه، حدود ۱۱۰۰ پرواز لغو شده‌اند.

XS
SM
MD
LG