لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۶

تشديد تدابير امنيتی همزمان با بازگشايی بانک‌های قبرس


بانک‌های قبرس که برای جلوگيری از هجوم مردم و بيرون کشيدن دارايی‌های خود نزديک به دو هفته تعطيل بودند، از ساعت ۱۱ صبح پنجشنبه به وقت اروپای مرکزی بازگشايی شده و همزمان، تدابير امنيتی و اقدامات محدودکننده‌ای برای خروج پول از اين کشور به اجرا در آمده است.

گزارش خبرگزاری رويترز حاکی است که کارکنان بانک‌های قبرس از اوايل صبح سر کار خود حاضر شده و خودروهای مسلح اقدام به انتقال پول به شعب مختلف بانک‌های اين کشور کردند. ساعات جديد کار بانک‌ها هم با دست روی کاغذ نوشته و به شيشه آنها چسبانده شده است.

بانک‌های قبرس با اعمال کنترل‌های دولتی بازگشایی می‌شوند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

بانک‌های قبرس پس از آن بسته شدند که دولت اين کشور برای فرار از ورشکستگی و حل بحران اقتصادی اين جزيره واقع در دريای مديترانه، مذاکراتی را با اتحاديه اروپا برای دريافت کمک ۱۰ ميليارد يورويی (۱۳ ميليارد دلاری) آغاز کرد. يکی از شروط اتحاديه اروپا، تامين شش ميليارد یورو ديگر از منابع داخلی اين کشور بود.

دولت نيز برای تامين اين مبلغ اعلام کرد که از حساب‌های سپرده گذاران در بانک‌های قبرس برای يک‌بار مبلغی را برداشت می‌کند. در ابتدا قرار بود افرادی که زير ۱۰۰ هزار يورو پس انداز دارند نيز رقمی حدود سه درصد از ارزش دارايی خود را پرداخت کنند ولی بعد سپرده‌های بالای ۱۰۰ هزار يورو تنها مشمول اين طرح شدند.

وزير دارايی قبرس گفته است که تا ۴۰ درصد از سپرده‌های بالای ۱۰۰ هزار يورو برای تامين شروط اتحاديه اروپا برداشت خواهد شد.

مقام‌های قبرس می‌گويند که محدوديت‌های اعمال شده برای برداشت پول توسط صاحبان حساب‌ها، کوتاه مدت است ولی به گزارش خبرگزاری رويترز، اقتصاددان‌ها بر اين باورند مادامی که اقتصاد در بحران به سر می‌برد بعيد است که محدوديت‌ها لغو شود.

دولت قبرس اعلام کرده که مردم تنها می‌توانند روزانه ۳۰۰ يورو از حساب خود برداشت کنند و حق صدور چک را هم ندارند.

بانک مرکزی قبرس می‌گويد که تمام مبادلات تجاری بيش از پنج هزار يورو را زير نظر خواهد داشت و مبادلات بالای ۲۰۰ هزار يورو اشخاص را بايد بررسی کند. مردم قبرس که قصد سفر به خارج را داشته باشند تنها می‌توانند هزار يورو با همراه داشته باشند، اين در حالی است که پيش نويس بخشنامه بانک مرکزی خروج سه هزار دلار همراه هر مسافر را مجاز اعلام کرده بود.

خبر بازگشايی بانک‌ها تا حدودی نگرانی‌های مردم را تخفيف داده است ولی هنوز مشخص نيست که چه اتفاقی در روزهای آینده رخ خواهد داد.

يوگس گئورگيو، صاحب يکی از مغازه‌های خشکشويی در نیکوزیا، پایتخت قبرس، به رويترز گفته است: «بالاخره نگرانی‌های مردم کم خواهد شد و ما دوباره می‌توانيم به سيستم بانکی اعتماد کنيم.»

با اين حال وی افزود: «من نگران آدم‌های پشت صندوق پول بانک‌ها هستم چرا که ممکن است مردم عصبانيت خود را سر آنان خالی کنند. شما نمی‌توانيد پيش بينی کنيد که مردم پس از چند روز چه واکنشی نشان می‌دهند.»

کوستاس نيکولائو، ۶۰ ساله که بازنشسته است نيز گفته است که مشخص نبودن اوضاع در دو هفته گذشته همانند «مرگ تدريجی» بود.

وی افزوده است: «آنها چطور می‌توانند بگويند که شما حق نداريد به پول خودتان در بانک دست بزنيد؟ اين پول ماست، ما صاحب آن هستيم.»

بازار بورس قبرس اعلام کرده است که روز پنجشنبه نيز بسته خواهد بود.

جزيره قبرس تنها ۸۶۰ هزار نفر جمعيت دارد ولی بانک‌های اين کشور ۶۸ ميليارد يورو سپرده بانکی دارند. بيشتر اين سپرده متعلق به خارجيان بویژه روس‌هاست که پول‌های خود را از کشور مادر به بانک‌های قبرس منتقل کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG