لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۷

داووس؛ سیاست در کوه های پر برف


یک قدم زدن کوتاه در محل گردهمایی ثابت می کرد که برگزارکنندگان کنفرانس داووس کوشیده بودند از افراد شناخته شده ای دعوت به عمل آورند.

داووس گرچه از نظر چشم انداز، زیبا و مناظر طبیعی آن در ردیف یکی از نادرترین مکان های دنیا قرار دارد ولی گردهمایی سالانه مهمترین شخصیت های بین المللی در این منطقه برای بررسی و یافتن راه حلی برای مشکلات جهانی چنان معروف است که در ردیف اتفاقات نادر نمی گنجد.در این نشست چهار روزه که به مباحث مهمی چون افزایش دمای زمین پرداخته شد برای حمل و نقل مهمانان، لیموزین ها و پاترول های بلعنده بنزین در نظر گرفته شده بود! ضمنا برای رفتن به رشته کوه های آلپ و احیانا انجام اسکی چند هلی کوپتر نیز پیش بینی شده بود.


گرچه «بونو»، خواننده و فعال حقوق بشر که نام واقعی اش « پل دیوید هیوسون » است تنها شخصیت از عالم هنرهای دیداری و شنیداری در این کنفرانس به شمار می رفت ولی در عوض تعداد بسیاری از میلیاردرها و سران دولت ها در این اجتماع شرکت جسته بودند تا نکات برجسته کارکرد یک سال اخیر خود را در بوته ارزیابی قرار دهند.یک قدم زدن کوتاه در محل گردهمایی ثابت می کرد که برگزارکنندگان کنفرانس داووس کوشیده بودند از افراد شناخته شده ای دعوت به عمل آورند، به طوری که در این قدم زدن کوتاه چه بسا که با بیل گیتس ، بنیانگذار مایکروسافت ، محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی یا حتی قهرمان سابق شطرنج ، آناتولی کارپف مواجه می شدید.بعد هنگامی که به محل روسای جمهوری می رسیدید در می یافتید محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران، گلوریا آرویو، رییس جمهوری فعلی فیلیپین ، یک « تقریبا» رییس جمهور به نام جان کری از ایالات متحده و یک مشتاق ریاست جمهوری به نام «دمیتری مدودوف» که نماینده نخست وزیر روسیه است نیز در کنفرانس حضور دارند.خارج از فضای رسمی کنفرانس داوس ، تعدادی از محافل جشن و سرور شبانه نیز در حاشیه این گردهمایی برپا شد که در برخی موارد از شدت تعجب انگیزی نفس را در سینه حبس می کرد. به عنوان نمونه خودتان را جای یک شرکت کننده هندی بگذارید که ناگهان می بیند «پترماندلسون»، عضو عالی رتبه هیات تجاری اروپا در حال به نمایش گذاشتن مهارت های بی پروای خود در رقص پنجابی است.

عمده مباحث مورد بررسی واقع شده در این کنفرانس عبارت بودند از چشم اندازهای صلح خاورمیانه ، جنگ عراق ، گرمایش زمین و ریشه کن کردن فقر در آفریقا ، اما مباحث ساده تری نیز در حاشیه این نشست پیش بینی شده بود.سمیناری با عنوان « چرا مغزها به خواب فرو می روند » به این موضوع پرداخته بود که آیا ممکن است رهبران جهان کمتر از هشت ساعت در شبانه روز بخوابند ؟عنوان سمینار دیگر، « گفت و گو در تاریکی » بود که به زمینه های کاری متخصصان امور اقتصاد نزدیک بود و تجربیات ارزشمندی در این زمینه ارائه می کرد.خارج از فضای رسمی کنفرانس داوس ، تعدادی از محافل جشن و سرور شبانه نیز در حاشیه این گردهمایی برپا شد که در برخی موارد از شدت تعجب انگیزی نفس را در سینه حبس می کرد. به عنوان نمونه خودتان را جای یک شرکت کننده هندی بگذارید که ناگهان می بیند «پترماندلسون»، عضو عالی رتبه هیات تجاری اروپا در حال به نمایش گذاشتن مهارت های بی پروای خود در رقص پنجابی است.بحث تغییر آب و هوای زمین در کنفرانس امسال داووس به کمبود بارش برف اختصاص یافت که به خصوص در محل برگزاری نشست با توجه به در ارتفاع بودن آن بسیار شگفت انگیز به نظر می آمد.


ولی گویا دل ایزدان دمای زمین به رحم آمد و در حین برگزاری این بحث تمام منطقه از برف پوشیده شد تا منظره ای دلخواه برای برداشتن عکس یادگاری پیش از عزیمت هدیه کند. هرچند این برف چندان هم از نتایج دلپذیر سرشار نبود چرا که اتومبیل کن لیوینگستون ، شهردار لندن در راه برگشت متلاشی شد ولی خوشبختانه به وی آسیبی نرسید.


XS
SM
MD
LG