لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۲۵

هلیکوپتر پادشاه اردن موفق به فرود در رام الله نشد


پادشاه اردن قرار بود در سفری چند ساعته به سرزمین های فلسطینی با محمود عباس دیدار کند.

به دلایل نامعلومی که اعلام نشده است هلی کوپتر حامل ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن روز یکشنبه موفق به فرود در رام الله، مقر حکومت فلسطینی، نشد.ظهر روز یکشنبه چند بار هلیکوپترهای همراه ملک عبدالله در منطقه به پروازدر آمدند و یکی از آنها فرود آمد و لذا ابتدا اعلام شده بود که پادشاه اردن برای گفت وگو با محمود عباس، رهبرحکومت فلسطینی، به رام الله رسیده است.

مقامات اردنی می گویند هلیکوپتری که پادشاه اردن در آن بود، به دلیل بدی آب و هوا نتوانست به زمین بنشیند، اما در برخی گزارش های غیر رسمی که ازسوی منابع خبری فلسطینی منتشرشده بود، ادعا گردید که اسراییل با این امرمخالفت کرده است.


قرار بود ملک عبدالله روز یکشنبه برای نخستین بار از زمان به دست گرفتن رهبری حکومت فلسطینی توسط محمود عباس، برای گفت وگو با وی به رام الله برود.


طبق طرح صلحی که اخيرا در نشست سران اتحاديه عرب به تصويب رسيد، پس از آنکه اختلافات ديرينه اسراييل وفلسطينی ها به نتيجه برسد، همه کشورهای عضو اتحاديه عرب آماده برقراری مناسبات کامل سياسی با اسراييل خواهند بود.


پادشاه اردن در روزهای آينده در کشور خود با نخست وزير اسراييل ديدار خواهد کرد.


پنجشنبه گذشته نيز هياتی ۵۰ نفره ازمقامات اسراييل ازاردن ديدارکرد، که ملک عبدالله به آنان گفت: اگر تلاش های جدی صلح آغاز نشود، خشونت بار ديگر منطقه را در بر خواهد گرفت و آرامش ظاهری کنونی نمی تواند پايدارباشد.


تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اسراييل در مصاحبه ای با روزنامه مصری الاهرام، بر آمادگی اسراييل برای واگذاری مناطق بيشتری از کرانه باختری به حکومت فلسطينی تاکيد کرد.


در همین حال، تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اسراييل در مصاحبه ای که روز شنبه در روزنامه مصری الاهرام منتشر شد، بر آمادگی اسراييل برای واگذاری مناطق بيشتری از کرانه باختری به حکومت فلسطينی تاکيد کرد.


وی گفت: «تخليه غزه آخرين گام اسراييل نبوده است.»


اسراييل تابستان دو سال پيش نوارغزه را به تشکيلات فلسطينی سپرد و همه شهرک های يهودی نشين موجود در آن را برچيد.


شيمون پرز، معاون نخست وزير اسراييل نيز گفته است که اين کشور طرح صلح اتحاديه عرب را فرصتی مهم برای رسيدن فلسطينی ها به استقلال و حل نزاع ديرينه اسراييل وفلسطينی ها می داند، و معتقد است که از دست دادن اين فرصت گرانبها، يک اشتباه بزرگ خواهد بود.


وزير امور خارجه اسراييل روز پنجشنبه در سفری يک روزه به قاهره درباره طرح صلح اتحاديه عرب با رييس جمهوری و وزيران خارجه مصر و اردن، رايزنی کرد و پش از اين مذاکرات اعلام شد که هيات اتحاديه عرب برای پيگيری اين کوشش ها به زودی به اسراييل خواهدرفت.


طرح صلح اتحاديه عرب اين اصول را مورد تاکيد قرار می دهد که خروج اسراييل ازسرزمين هايی که درجنگ سال ۱۹۶۷ به کنترل خود در آورده است، اعلام استقلال کشور فلسطين، بازگشت پناهندگان فلسطينی، شناسايی رسمی اسراييل از سوی فلسطينی ها و همه کشورهای عربی و برقراری صلح کامل جهان عرب با اسراييل.


در همین حال، زياد ابوعمرو ، وزير امور خارجه در دولت فلسطين، در پی ديداری که شامگاه شنبه در امان با نخست وزير اردن انجام داد اظهار داشت که «دولت اسراييل خود با بحران روبروست، و نمی تواند در مسير مذاکرات صلح گام های جدی بردارد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG