لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۳۶

راهپیمایی معترضان به انتخابات از میدان هفت تیر تا ولیعصر
ده ها هزار تن از طرفداران نامزدهای اصلاح طلبان در انتخابات روز چهارشنبه در اعتراض به نتايج انتخابات در ميدان هفت تير تهران گردهم آمدند و سپس به سمت میدان ولیعصر دست به راهپیمایی زدند.

شاهدان عينى در گفت و گو با «راديو فردا» اعلام كردند كه هزاران معترض طرفدار مير حسين موسوى و مهدى كروبى در ميدان هفتم تير در مركز تهران تجمع كردند و حركت خودروها در خيابان قائم مقام فراهانى و همچنين بزرگراه مدرس در ضلع شمالى از سوى پليس متوقف شده است.

اين گزارش ها مى افزايد: هر لحظه بر تعداد جمعيت افزوده مى شود و تظاهر كنندگان تراکت هایی حمل می کردند که شعارهايى در رد نتايج انتخابات روز جمعه، ۲۲ خرداد، در دست داشتند.

بر اساس اخبار رسیده، مردم در سکوت کامل در حال راهپیمایی به سمت میدان ولیعصر هستند. همه شرکت کنندگان فقط انگشتانشان را به نشانه پیروزی بالا گرفته اند.

معترضان پلاکاردهایی در دست دارند که در آن نوشته شده است: «برای جلوگیری از کشتار، قبل از تاریکی متفرق شوید.»
معترضان پلاکاردهایی در دست دارند که در آن نوشته شده است: «برای جلوگیری از کشتار، قبل از تاریکی متفرق شوید.»

در روزهای گذشته مرگ حداقل هشت نفر در جریان اعتراضات خیابانی تایید شده است.

گزارش ها حاکی است که سیستم موبايل در محدوده راهپیمایی قطع است.

برگزارى تجمع روز چهارشنبه به صورت خودجوش و توسط معترضان در روز قبل اطلاع رسانى شده بود و قرار است كه فردا به دعوت مير حسين موسوى راهپيمايى مسالمت آميز و همچنين تجمع در مساجد و تكايا برگزار شود.

آقاى موسوى در اطلاعيه اى رسمى گفته است برنامه روز پنجشنبه براى گراميداشت كشته شدگان در حوادث روزهاى اخير شهرهاى ايران برگزار مى شود. وى اين روز را روز عزاى عمومى اعلام كرده است.

از سوى ديگر، موج تازه اى از بازداشت در ايران راه افتاده است و از وضعيت آنها اطلاعى در دست نيست.

در ۲۴ ساعت گذشته، سعيد ليلاز، تحليلگر سياسى، و محمد رضا جلايى پور، از اعضاى پويشگران موج سوم، بازداشت شده اند.

در روزهاى گذشته دهها تن از فعالان سياسى و دانشجويى كه از اعضاى سرشناس احزاب اصلاح طلب و طرفدار مير حسين موسوى و مهدى كروبى هستند در خانه يا محل كار خود دستگير و به نقاط نامعلومى منتقل شده اند.

به گفته خانواده هاى اين افراد، بسيارى از آنها بدون حكم قضايى و از سوى نيروهاى لباس شخصى بازداشت شده اند.

اعتراض هنرمندان و فوتباليست ها

اعتراض به نتايج انتخابات بخش هاى وسيعى از مردم ايران را در بر گرفته است و در تازه ترين واكنش ها، جمعى از هنرمندان در بيانيه اى نتايج انتخابات را ناشى از «كارگردانى آراء و مديريت آن» دانسته اند.

«جريان هاى شناخته شده اى با سوء استفاده از امكانات ملى و دولتى به كارگردانى آراء و مديريت آن پرداختند و در يك اقدام ويرانگر تاريخى، ضربه مهلكى به حقوق مدنى مردم وارد كردند و عملا بخش گسترده اى از جامعه ايران را در آستانه خروج از دايره اعتماد به نظام قرار دادند.»

جمعی از هنرمندان ایران
اين بيانيه مى گويد: «جريان هاى شناخته شده اى با سوء استفاده از امكانات ملى و دولتى به كارگردانى آراء و مديريت آن پرداختند و در يك اقدام ويرانگر تاريخى، ضربه مهلكى به حقوق مدنى مردم وارد كردند و عملا بخش گسترده اى از جامعه ايران را در آستانه خروج از دايره اعتماد به نظام قرار دادند.»

هنرمندان كه در ميان آنها نام افرادى چون عزت الله انتظامى، سيروس الوند، پگاه آهنگرانى، ويشكا آسايش، رخشان بنى اعتماد، كيومرث پور احمد، جعفر پناهى، هديه تهرانى، پرويز تناولى و ليلا حاتمى به چشم مى خورد، خواستار خويشتندارى پليس در برخورد با معترضان و احترام به اراده مردم ايران شده اند.

همچنين محمد رضا شجريان، استاد آواز ايران، در نامه اى به رييس سازمان صدا و سيما خواستار جلوگيرى از پخش آهنگ ها و سرودهاى ملى خود از اين رسانه شده است.

آقاى شجريان گفته است: «صداى من را از صدا و سيما پخش نكنيد. اين صداى خس و خاشاك است و هميشه هم خس و خاشاك خواهد ماند!»

اشاره آقاى شجريان به اظهارات محمود احمدى نژاد است كه مخالفان خود را گروهى «خس و خاشاك» خوانده بود.

از سوى ديگر، در جريان بازى تيم ملى فوتبال ايران با كره جنوبى در سئول در روز چهارشنبه، شش تن از بازيكنان در حركتى براى همراهى با معترضان در ايران دستبند سبز به دستان خود بستند.

در ادامه واكنش ها به اعتراضات به نتيجه انتخابات ايران، عبدالكريم سروش، انديشمند ايرانى، با انتشار نامه اى گفته است: « چندين هزار اميد بنى آدم را بر باد دادند و قومى را داغديده و دردمند كردند و پاى اهانت بر شعور و غرورشان نهادند و دست خيانت درصندوق امانت شان بردند و با نيرنگ و فريب، باطلى را به جاى حق نشاندند.»

آقاى سروش اظهار عقيده كرده است: « اينك روح مجروح و غرور رنجور ايرانيان به جوش آمده است و تا ننگ آن خيانت زدوده نشود و تا غاصبان به دست عدالت سپرده نشوند التهاب ‌شان فرو نمى‌نشيند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG