لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۹

«احتمال خلع سلاح اتمی کره شمالی تا چند هفته آینده»


کریستوفر هیل می گوید: برداشت ما اين است که تا خلع سلاح اتمی کره شمالی چند هفته بيشتر نمانده است.

نمايندگان دو کشور آمريکا و کره جنوبی روز دوشنبه، هجدهم ژوئن، از احتمال خلع سلاح اتمی کره شمالی طی چند هفته آينده خبر دادند.


چون يونگ وو، نماينده ويژه کره جنوبی در گفت و گوهای شش جانبه در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه گفت: «من اميدوارم طی دو يا سه هفته آينده بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی ضمن سفر به کره شمالی تعليق برنامه های هسته ای آن کشور را آغاز کنند.»


همزمان کريستوفر هيل، نماينده ارشد آمريکا در اين گفت و گوها، که برای ديداری چند ساعته از چين وارد پکن شده است روز دوشنبه در جمع خبرنگاران حاضر در پکن گفت: «برداشت ما اين است که (تا خلع سلاح اتمی کره شمالی) چند هفته بيشتر نمانده است.»


در همين رابطه، خبرگزاری اينترفکس روسيه به نقل از يک ديپلمات کره شمالی اعلام کرد که راکتور هسته ای آن کشور در نيمه دوم ماه ژوئيه، حدود يک ماه ديگر، مهر و موم خواهد شد.


اين خبرگزاری به نقل از اين ديپلمات کره ای، که نامی از وی بر زبان نياورده، اظهار داشت: کارشناسان کره شمالی معتقدند برای تعليق برنامه های اتمی خود به يک ماه زمان نياز دارند و انتظار می رود نيروگاه اتمی يونگ بيون تا پايان ماه آينده ميلادی طبق پيمان خلع سلاح هسته ای سيزدهم فوريه تعطيل شود.


کره شمالی روز شنبه گذشته از ارسال دعوت نامه به آژانس بين المللی انرژی اتمی برای بازديد از آن کشور و گفت وگو در باره تعليق برنامه های اتمی خود خبر داد و گفت سرمايه های مسدود شده خود را «تقريبا دريافت کرده است .»


در واکنش به اين خبر، مليسا فلمينگ، سخنگوی آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در وين، پايتخت اتريش، رسما تاييد کرد که آژانس اين دعوت نامه را از سوی کره شمالی دريافت کرده و قدم های بعدی در دست بررسی است.


کره شمالی که چند دهه گذشته را صرف برنامه های اتمی کرده است در زير فشار تحريم های جهانی با پيمان خلع سلاح اتمی سيزدهم فوريه موافقت کرد و پذيرفت در قبال دريافت يک ميليون تن نفت به تمامی فعاليت های هسته ای خود پايان دهد.


در چارچوب اين پيمان، کره شمالی علاوه بر دريافت انرژی و تضمين های امنيتی از انزوای جهانی خارج می شود و روابط ديپلماتيک خود را با ساير کشورها، از جمله با دولت آمريکا به حالت عادی بر می گرداند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG