لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۱۰

قيمت دلار در بازار آزاد ايران از مرز ۲۱۰۰ تومان گذشت


يک روز پس از اعلام رييس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران مبنی بر تغيير نرخ رسمی ارز دولتی طی ده روز آينده، قيمت انواع ارزهای خارجی در بازار آزاد بالا رفت و هر دلار آمريکا بيش از ۲۱۰۰ تومان معامله شد.

سايت «مثقال» که اخبار لحظه به لحظه قيمت ارز و سکه را در ايران اعلام می کند روز دوشنبه، ۱۶ مرداد، گزارش داد که قيمت خريد هر دلار در اين روز دو هزار و ۱۱۵ تومان و قيمت فروش آن نيز دو هزار و ۱۳۰ تومان بوده است.

خبرگزاری مهر نيز گزارش داده که «برخی از دلال ها با سوء استفاده از جو روانی، بار ديگر با ايجاد اخلال در بازار، دلار در بازار آزاد را به قيمت ۲۱۰۰ تومان به فروش رساندند.»

سايت «اقتصاد آنلاين» نيز قيمت هر دلار را ۲۱۰۰ تومان اعلام کرده است که نسبت به يک هفته پيش بيش از شش درصد افزايش نشان می دهد. قيمت يورو در بازار آزاد نيز دو هزار و ۶۲۰ تومان و هر پوند نيز سه هزار و ۲۸۰ تومان اعلام شده است.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که ارزش ریال ایران در روز دوشنبه نسبت به روز یکشنبه، حدود پنج درصد افت کرده است.

افزايش قيمت دلار از روز پنجشنبه، ۱۲ مردادماه، بار ديگر رشد شتابان به خود گرفته است و در اين روز از مرز دو هزار تومان گذشت.

تغييرات قیمت دلار روز يکشنبه نیز پس از اظهارات محمود بهمنی، رييس بانک مرکزی ايران، تشدید شد. وی شامگاه شنبه در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرده بود که قرار است ظرف ده روز آينده نرخ رسمی ارز دولتی افزايش يابد.

آقای بهمنی همچنين خبر داد که قرار است ارز به صورت تک نرخی در آيد و افزوده بود که «کمبود ارزی برای تک نرخی شدن ارز نداريم.»

رییس بانک مرکزی ایران در مصاحبه خود به نرخ جديد دولت برای دلار اشاره ای نکرد ولی به نوشته شماره روز يکشنبه روزنامه «تهران امروز» برخی از گمانه زنی حاکی است که احتمالا هر دلار بين ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان ارزش گذاری خواهد شد.

در حال حاضر نرخ ارز مرجع، ۱۲۲۶ تومان به ازای هر دلار است.

اعلام خبر تغيير نرخ ارز مرجع و تک نرخی شدن آن با واکنش تند رييس کميسيون اقتصادی مجلس روبرو شده است و وی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته که «بايد نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی مثل گوشت و مرغ و همچنين داروها همان نرخ ۱۲۲۶ تومان باشد و اين ارز از طريق مبادی ذيربط به صورت سهميه ای توزيع شود.»

ارسلان فتحی پور گفته که به شدت با تک نرخی شدن ارز مخالف است و افزوده است: «آيا اين منطقی است که در شرايط فعلی دولت با قيمت های دو هزار و سه هزار تومان بخواهد ارز را تک نرخی کند؟»

رييس کميسيون اقتصادی مجلس ايران خواستار سه نرخی شدن ارز شده و گفته است که نرخ دلار برای واردات کالاهای واسطه ای بايد بين ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان و برای واردات کالاهای تجملی و لوکس نيز نرخ دو هزار تومان در نظر گرفته شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG