لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۰

«ریشه اتهام های وارده به دبیرکل سابق نهضت آزادی»


ابراهیم یزدی، دبیرکل سابق نهضت آزادی.
ابراهيم يزدی، دبيرکل سابق نهضت آزادی ايران، از سوی دادگاه انقلاب به هشت سال زندان و پنج سال محروميت از حقوق اجتماعی محکوم شده است.

محمدعلی دادخواه وکيل آقای يزدی روز سه شنبه در گفت وگو با راديو فردا اين خبر را تاييد کرد.

مهدی نوربخش، داماد آقای يزدی که خود از اعضاء نهضت آزادی و مقيم آمريکاست در گفت و گو با راديو فردا، درباره اینکه ابراهيم يزدی درگير چه فعاليت هایی بوده که اتهام اقدام عليه امنيت کشور و نشر اکاذيب را برای وی به دنبال داشته است، می گوید:

مهدی نوربخش: نهضت آزادی ايران از ابتدای انقلاب به کار دسته جمعی برای مخالفين اعتقاد داشت و همواره کوشش می کرد تا مخالفين را دور هم جمع کند.

اين اتهام اول نهضت آزادی است. به همين دليل هم هست که دولت مخالف تشکيلات نهضت آزادی است.

از ابتدای انقلاب، نهضت آزادی با سياست های کلان دولت، منجمله جنگ و اشغال سفارت آمريکا مخالفت می کرد و من تصور می کنم به هر حال اين تجربه بزرگی است و مخالفت دوم اين نظام با نهضت آزادی را به راحتی توصيف می کند.

سوم اينکه، نهضت آزادی پيش از اينکه يک تشکل سياسی باشد، يک تفکر است و به دمکراسی تعهد دارد.

بارها مخالفت خودشان را با اصل ولايت فقيه اعلام کرده اند و شايد يکی از معدود گروه هايی باشد که به طور مشخص، تئوری ولايت فقيه را رد می کند.
مصاحبه ها، نوشته ها و دو نامه آخری که دکتر يزدی به راشد الغنوشی نوشت و نامه بعدی که دوستان با ۴۳ امضاء خطاب به آقای خاتمی نوشتند، همگی ريشه اتهام وارده به نهضت آزادی و دکتر يزدی در شرايط کنونی است.

آقای نوربخش، دکتر يزدی صلاحيت دادگاه انقلاب برای رسيدگی به اتهام هایش را قبول نداشت. به همين دليل هم دفاعيه ای آماده نکردند و می گويند که بنا بر اصل ۱۶۷ قانون اساسی، محاکمه های سياسی بايد در دادگاه های عمومی و به صورت علنی برگزار گردد. با توجه به همه اين موارد، تصور می کنيد که آقای دکتر يزدی، درخواست تجديد دادرسی و استيناف خواهند کرد؟

نه. استدلال دکتر اين است که پرونده ای تشکيل شده و کيفرخواست صادره عليه نهضت آزادی است که در سال ۱۳۴۰ تشکيل شده است و دادگاه انقلاب صلاحيت ذاتی برای رسيدگی به اتهامات وارده عليه نهضت آزادی و ايشان را ندارد.

ايشان اين مسئله را در دادگاه اعلام کرده و هيچ وکيلی هم اختيار نکرده است. از خودش نيز دفاع نخواهد کرد و هرگز هم از دادگاه درخواست تجديد نظر در اين حکم را نخواهد کرد.

اما ايشان وکيل دارند. ظاهرا آقای دادخواه وکيل ايشان هستند.

ليکن اعلام کرده است که از الان هيچ وکيلی از ايشان دفاع نخواهد کرد و خودشان نيز از خودشان دفاع نخواهند کرد.

شما تصور می کنيد که آقای يزدی اساسا تحمل هشت سال زندان را خواهند داشت؟

به نظر من برای انسانی که ۸۰ سال سن دارد و از بيماری سرطان پروستات رنج می برد بسيار مشکل است.

چون به هر حال ايشان بايد تحت مراقب پزشکان خودش باشد و از سوی ديگر بيماری مثانه هم ايشان را آزار می دهد. به علت اين بيماری ايشان بايد کاملا در يک محيط بهداشتی زندگی کند و اگر در آن محيط نباشد، بلافاصله به عفونت مبتلا می شود.

اين چيزی است که به هر حال همه را نگران کرده است. دفعه پيش که در زندان به سر می برد، چندين بار او را به بيمارستان منتقل کردند.

طبعا در اين سن و با اين شرايط من تصور می کنم کاری که نظام با دکتر می کند، بسيار ظالمانه، غير عادلانه و غير منصفانه است.
XS
SM
MD
LG