لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۷

معرفی بهترین های جشنواره آکادمی فیلم اروپا


جایزه بهترین هنرپیشه نقش اول زن به فیلم «وولور» به کارگردانی «پدرو آلمادووار» و با بازی پنه لوپه کروز تعلق گرفت.

ورشو اولین شهر در شرق اروپاست که مراسم دو سالانه معرفی برندگان جوایز آکادمی فیلم اروپا (اِفا) درآن برگزار می شود. جایزه افا هر دو سال یک بار در برلین، جایی که مقر آکادمی فیلم اروپا در آن است داده می شود اما مراسم معرفی برندگان در یکی از شهرهای اروپایی برگزار می شود.


ده ها کانال تلویزیونی این مراسم را به شکل زنده نمایش می دهند و منتقدان و روزنامه نگاران مهمترین روزنامه های اروپا در آن شرکت می کنند. برگزار کننده این مراسم در ورشو، «استفان لاودی» مدیر جشنواره فیلم ورشو است که سال ها برای برگزاری این مراسم در پایتخت لهستان تلاش کرده است.


جشنواره آقای «لاودین»، یک جشنواره کوچک و مستقل است که از نمایش فیلم های غیر تجاری حمایت می کند.


روز جمعه شهری که شصت سال پیش، در پایان جنگ دوم جهانی، با خاک یکسان شد شاهد حضور چهره های سرشناسی چون پنه لوپه کروز، مونیکا بلوچی، ویم وندرس و پدرو آلم و دوار بود . در محل برگزاری مراسم بیش از ۱۵۰۰ نفر در سالنی به بزرگی ده هزار متر مربع و با حضور دهها نوارنده که گروه ارکستر را همراهی می کردند حاضر شدند.


امسال دو فیلم بهتر از آثار دیگر درخشیدند. «زندگی در حال استراق سمع» اثر کارگردان آلمانی، «فلوریان هنکل فون دونرسمارک» . درامی که برنده بهترین فیلم، بهترین فیلم نامه و بهترین هنرپیشه نقش اول مرد شد. گفتنی است این فیلم بخت زیادی برای انتخاب شدن به عنوان بهترین فیلم خارجی اسکار امسال را نیز دارد.


جایزه بهترین کارگردانی، بهترین هنرپیشه نقش اول زن، بهترین فیلم به انتخاب تماشاچیان، بهترین فیلم برداری و بهترین موسیقی به فیلم «وولور» به کارگردانی «پدرو آلمادووار» و با بازی پنه لوپه کروز تعلق گرفت.


از چند ماه پیش از برگزاری مراسم امسال، «آکادمی فیلم اروپا»، رومن پولانسکی کارگردان جنجالی لهستانی آثاری چون پیانیست، محله چینی ها و چاقو در آب را برای تقدیر از مجموعه آثارش برگزیده بود. کارگردانی که به دلیل اتهام های جنسی در ایالات متحده تحت تعقیب است ، در ورشو و هنگام دریافت جایزه اش گفت: « همیشه به طرز عجیبی در این شهر اتفاقات خوبی برای من می افتد» .


اما امسال در ورشو فقط برای آقای پولانسکی اتفاقات خوبی نیافتاد . برنده شدن در هرکدام از رشته های جایزه فیلم اروپایی از بهترین اتفاقاتی است که می تواند در زندگی حرفه ای هر سینماگر، هنرپیشه یا دست اندرکار این صنعت بزرگ هنری بیافتد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG