لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۱

کشف دو مقبره باستانی در جنوب مصر


عکس آرشیوی است.

مصر روز شنبه ۱۸ آذر اعلام کرد دو مقبره باستانی کوچک در شهر الاقصر واقع در جنوب این کشور کشف شده که قدمت آنها به حدود سه هزار و ۵۰۰ سال پیش باز می‌گردد. مصر امیدوار است کشف این آثار به احیای صنعت جهانگردی کشور که در سال‌های اخیر تضعیف شده است کمک کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دو مقبره که در قبرستان اشراف و مقامات حکومتی واقع در ساحل غربی رود نیل قرار دارند تازه‌ترین مورد اکتشافات باستانی در اطراف شهر الاقصر است که به خاطر معابد و مقبره‌های سلسله‌های مختلف مصر باستان شهرت دارد.

خالد العنانی وزیر آثار باستانی مصر گفت: «این واقعا یک روز استثنایی است. مقبره‌های خصوصی سلسله هجدهم قبلا شناخته شده بودند ولی این اولین بار است که وارد این دو مقبره شده‌ایم».

وی افزود این اکتشافات بخشی از اقدامات وزارت آثار باستانی برای رونق صنعت جهانگردی است که بازدید از آثار کهن مصر یکی از جنبه‌های مهم آن است.

صنعت جهانگردی مصر از سال ۲۰۱۱ به دنبال آشوب‌های سیاسی و حملات گروه‌های مسلح تندرو لطمه خورده است.

وزارت آثار باستانی اعلام کرد یکی از این مقبره‌ها یک حیاط درونی دارد که با خشت‌های گلی و سنگ ساخته شده و از آنجا یک دالان زیرزمینی شش متری به چهار تالار جانبی منتهی می‌شود. اشیاء عتیقه‌ای که داخل این مقبره کشف شده‌اند اساسا اجزای باقیمانده از یک تابوت چوبی هستند.

دیوارنگاری و نقاشی‌های موجود در این مقبره نشان می‌دهند که متعلق به دوران آمنهوتپ دوم و توتمس اول، فراعنه سلسله هجدهم، هستند.

مقبره دوم پنج ورودی دارد که به یک تالار چهار ضلعی منتهی می‌شوند و دو دالان زیرزمینی یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی مقبره قرار دارند.

اشیاء عتیقه‌ای که در این مقبره کشف شده عبارتند از نقاب‌های چوبی رنگ‌آمیزی شده که مخصوص مراسم تشییع جنازه بوده‌اند، ظروف سفالی، مجموعه‌ای از حدود ۴۵۰ مجسمه و یک پیکر مومیایی که به احتمال فراوان متعلق به یک مقام ارشد بوده است. اشکالی که در سقف این مقبره حک شده‌اند حاوی نام توتمس اول از اولین فراعنه سلسله هجدهم است.

وزارت آثار باستانی مصر از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون مجموعه‌ای از آثار باستانی را در نقاط مختلف کشور کشف کرده است. یکی از این موارد مقبره زرگر سلطنتی در حوالی الاقصر بود که به دوران حکومت سلسله هجدهم بر می‌گردد و آثارش به آمون یکی از خدایان باستانی مصر تقدیم شده است.

XS
SM
MD
LG