لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۳

وزیر دفاع اسرائیل از سمت خود و صحنه سیاست کناره‌گیری می‌کند


اهود باراک وزير دفاع اسرائيل روز دوشنبه، ۲۶ نوامبر، با تشکيل يک کنفرانس خبری اعلام کرد که تا سه ماه دیگر از سمت خود در وزارت دفاع و همچنین صحنه سياست اسرائيل کناره گیری خواهد کرد.

آقای باراک، ۷۱ ساله، بلافاصله اعلام کرد که آخرين روز کار وی در وزارت دفاع، سه ماه ديگر و زمانی خواهد بود که دولت بعدی، پس از انتخابات دو ماه ديگر، تشکيل شده باشد.

اقدام اهود باراک در کناره گيری از وزارت دفاع و صحنه سياست کشور، بسيار ناگهانی بود و شگفتی محافل سياسی اين کشور را در پی آورد و رسانه های اين کشور آن را «يک درام بزرگ» نام نهادند.

برخلاف ارزيابی های زيادی که در ساعات پيش از اين کناره گيری در رسانه های اسرائيل مطرح شده بود، اهود باراک در اين نشست خبری اعلام کرد که در صدد تلاش برای حفظ جايگاه سياسی خود در آستانه انتخابات پارلمانی پيش روی کشور برنخواهد آمد و کناره گيری کلی از صحنه سياست را ترجيح می دهد.

اهود باراک در هفت سال و نيم گذشته وزير دفاع در دو دولت اهود اولمرت و بنيامين نتانياهو بود.

رسانه های اسرائيل دوشنبه خبر داده بودند که نخست وزير اين کشور از آقای باراک خواسته بود که اگر بخواهد به احزابی بپيوندد که اکنون در جناح اپوزيسيون هستند، خوب است که از مقام وزارت دفاع کناره گيری کند.

در حالی که انتخابات اسرائيل روز سوم بهمن برگزار می شود، تازه ترين نظرسنجی ها که روز پنجشنبه گذشته از افکار عمومی اسرائيل به عمل آمده بود، نشان می داد که اهود باراک از لرزان ترين وضعيت در ميان سياستمداران کارکشته و جديد برخوردار است.

اهود باراک که يک دوره نيز نخست وزير کشورش بود، اندک زمانی پس از چهل سال خدمت در ارتش، با ورود به عرصه سياسی، رهبری حزب قديمی و ديرپای کارگر را بر عهده گرفت.

اما نحوه رهبری وی ساير سياستمداران اين حزب را مرتب ناخرسند می کرد و انتقادهای شديد از آقای باراک که او را به تکروی متهم می کردند، موجب شد که وی چندی پيش اين حزب را رها کند و به ناگهان تشکيل يک حزب جديد را اعلام دارد.

حزب «استقلال» با جدا شدن اهود باراک و چهار نفر ديگر از اعضای حزب کارگر از فراکسيون اين حزب در کنست برپا شد.

اما نظرسنجی ها نشان می داد که اين حزب در انتخابات پيش رو کمترين بختی برای موفقيت ندارد و حتی اطمينانی نيست که با کسب يک کرسی پارلمانی، خود اهود باراک نيز به کنست وارد شود.

اهود باراک در روزهای گذشته، در حالی که فرماندهی عمليات نظامی در بحران غزه را در دست داشت، به تقلاهای خود برای پيوستن به حزبی ديگر که بتواند او را درصحنه سياست اين کشور به نحوی حفظ کند، ادامه می داد.

اين احتمال در روزهای گذشته به طور جدی مطرح بود که آقای باراک اعلام دارد که به فهرست سياسی جديدی که خانم تسيپی ليونی در آستانه انتخابات جديد تشکيل داده، می پيوندد.

خانم تسيپی ليونی وزيرخارجه پيشين و رهبر قبلی حزب کاديما، پس از افتادن رهبری اين حزب به دست شائول موفاز، از اين حزب کناره گيری کرد اما در هفته های گذشته تمايل خود را برای بازگشت به صحنه سياست اعلام کرد.

خانم ليونی شماری از سياستمداران، مقامات و ژنرال های پيشين را که حامی او هستند، در يک فهرست سياسی، بدون آنکه نام حزب بر آن بگذارد، گردهم آورده است.

در همين حال در آستانه انتخابات، بنيامين نتانياهو رهبر ليکود و آويگدور ليبرمن رهبر حزب راستگرای «ايسرائل بيتينو» به تازگی متحد شدند و نام اتحاد جديد را «ليکود بيتينو» گذاشتند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که اتحاد نتانياهو- ليبرمن می تواند تا ۳۷ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست را به دست آورد و به احتمال زياد، تشکيل دهنده دولت بعدی باشد.

اعلام آمادگی آقای باراک برای کناره گيری از وزارت دفاع در حالی مطرح شد که او در کنار نتانياهو و ليبرمن سه تصميم گيرنده اصلی در عمليات نظامی هشت روز گذشته در مقابله با تشکل های مسلح فلسطينی در غزه بود.

آقای باراک رهبری عمليات نظامی ۲۲ روزه ژانويه ۲۰۰۸ و نيز عمليات ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ عليه حزب الله لبنان را بر عهده داشت.

اهود باراک در نشست خبری دوشنبه در تل آويو گفت که «قضيه (اتمی) ايران، همچنان مهم ترين مسئله برای اسرائيل باقی خواهد ماند».

او بيشترين تلاش خود را در هفت سال و نيم پست وزارت دفاع برای مقابله با برنامه هسته ای ايران به عمل آورده بود.

زمانی که از او پرسيده شد که آيا تا روز رفتن از وزارت دفاع در تصميم گيری های مهم برای عرصه دفاعی کشور، در صورت ضرورت اتخاذ چنين تصميم هايی، شرکت خواهد کرد، وی به گفتن «پاسخ شما مثبت است»، بسنده کرد.
XS
SM
MD
LG