لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۲۹

کاهش مجدد صادرات گاز ایران به ترکیه


مقامات ايرانی به وزارت انرژی ترکيه گفته اند که برودت هوا باعث کاهش صادرات گاز به ترکيه شده است.

وزارت انرژی ترکيه اعلام کرد که، ايران بر خلاف قراردادهای دو جانبه، صادرات گازطبيعی به ترکيه را کاهش داده است. طبق قرارداد انرژی بين آنکارا و تهران، ايران بايد روزانه ۲۷ ميليون متر مکعب گاز به ترکيه صادر کند.


روز سه شنبه اعلام شد که از هفته گذشته صادرات گاز ايران به ترکيه با قطعی و کاهش مواجه شده و به حدود ۱۷ ميليون متر مکعب در روز رسيده است. وزارت انرژی ترکيه، روز چهارشنبه، خبر داد که کاهش ميزان صادرات گاز ايران ادامه دارد و اينک به ۱۵ ميليون متر مکعب در روز رسيده است.


به گزارش آژانس خبر ترک، طی روزهای آينده هیأت انرژی ايران بنا به خواست ترکيه وارد اين کشور می شود تا بحران ايجاد شده بر سر کاهش صادرات گاز را رفع نمايد.


مقامات ايرانی به وزارت انرژی ترکيه گفته اند که برودت هوا باعث کاهش صادرات گاز به ترکيه شده است.


وزارت انرژی و منابع طبيعی ترکيه برای رفع کمبود ناشی از کاهش صادرات گاز ايران، خريد گاز از خط موسوم به جويبار آبی را از ۲۷ ميليون متر مکعب در روز به ۳۲ ميليون متر مکعب افزايش داده است. خط لوله‌ گاز موسوم به جويبار آبی، گاز روسيه را به طور مستقيم از طريق دريای سياه به ترکيه مي رساند.


روزنامه زمان، چاپ آنکارا، در شماره روزچهارشنبه خود نوشته است: «کيفيت گاز ايران پايين است و ترکيه به دليل عدم پايبندی دولت ايران به تعهداتش، در صدد تحکيم مناسبات انرژی خود با ساير کشورهاست.»


به نوشته این روزنامه، حيلمی گولر وزير انرژی ترکيه گفته است که کشورش در چهارچوب پروژه گاز شاه‌ دنيز با جمهوری آذربايجان، گاز ارزان قيمت خريداری مي کند.


زمان می افزايد: حلمی گولر امروز، چهارشنبه، به اسرائيل می رود تا درباره احداث خط لوله نفت و گاز و انعقاد قرار دادهای جديد انرژی با مقامات تل آويو، ديدار و گفت و گو کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG