لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۸

رسانه های ایتالیا؛ ایران در «تله» احمدی نژاد


لارپوبليکا می نویسد که محمود احمدی نژاد با اشتباهات استراتژيک و تاکتيکی اش، اروپا را مجددا متحد کرد.

ايران بار ديگر در صدر اخبار در ايتاليا قرار گرفته است. رسانه های ايتاليا تصميم بانک مرکزی اين کشور مبنی بر تحت نظر قرار دادن بانک سپه در رم را قدمی مهم در جهت انزوای جمهوری اسلامی ايران در اروپا ارزيابی می کنند.


«دام تهران» عنوان سرمقاله شنبه صبح روزنامه لارپوبليکا است. نويسنده اين تحليل در آغاز اشاره می کند که «احتمالا ریيس جمهور بسيار متدين ايران با فلسفه رمی آشناست و می داند گاهی به دنبال گوزن دويدن فرار از گراز را به دنبال دارد و بنابراين درگيری های روزافزون ايران با غرب و به ويژه با آمريکا و بريتانيا می تواند جمهوری اسلامی ايران را به تله ای که محمود احمدی نژاد برای دشمنانش تهيه ديده است بياندازد. »


نويسنده اين تحليل می افزايد: به دام تله خود افتادن هنری است که البته احمدی نژاد از همتای آمريکايی اش جورج دبليو بوش آموخته است که به عراق حمله کرد تا از شر ايران خلاص شود در حالي که امروز نمی داند چگونه خود را از دست ايران در عراق نجات دهد.


تحليل گر لارپوبليکا معتقد است که محمود احمدی نژاد با اشتباهات استراتژيک و تاکتيکی اش، اروپايی را که در پيامد اقدام نظامی در عراق يکپارچگی اش را از دست داده بود توانست با ادامه غنی سازی اورانيوم و به گروگان گرفتن نظاميان بريتانيايی مجددا متحد سازد.


تحليل گر این روزنامه معتقد است که اتحاد عمل اروپا در مقابل جمهوری اسلامی ايران می تواند دولت احمدی نژاد را که در صحنه سياسی داخلی نيز دچار مشکلات بسياری به ويژه در زمينه اقتصادی است تحت فشاری جدی قرار دهد.


به گفته این روزنامه، «جنگ طلبی محمود احمدی نژاد و بحشی از نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران که انتخاب او را خواستار بودند و امروز نيز حامی اصلی دولت هستند ناشی از مشکلاتی است که ریيس جمهوری ایران در داخل و خارج با آنها روبرو است و تنها يک درگيری نظامی می تواند شهردار سابق تهران و ژنرال هايش را از اين مخمصه نجات دهد.»


کوريردلاسرا، پرتيراژترين روزنامه ايتاليا، عواقب تحريم های اقتصادی و محدود شدن فعاليت های بانک سپه در اروپا را مورد بررسی قرار داده است و می نويسد: بر خلاف اظهارات رسمی شان، مقامات جمهوری اسلامی ايران از هفته ها پيش خود را آماده مقابله با اين موقعيت بحرانی ساخته بودند و در همين راستا شرکت ملی نفت ايران ماه گذشته در تماس با کليه خريداران نفت و گاز از آنها خواسته بود تبديل قراردادهای جاری از دلار به يورو را بپذيرند.


تصميم بانک مرکزی ايتاليا که دو کميسار برای اداره شعبه ايتاليايی بانک سپه تعيين کرده است، بنابر آنچه کوريردلاسرا می نويسد عملا سيستم بانک جمهوری اسلامی ايران در ايتاليا را فلج ساخته است و اين بانک ديگر قادر نخواهد بود حتی يک سنت يورو را نيز بدون مجوز «بانکا دی ايتاليا» يا بانک مرکزی ايتاليا جابه جا کند.


کوريردلاسرا می نويسد: اين تنها شعبه ايتاليايی بانک سپه نيست که تحت کنترل قرار داده شده است به بانک های ايتاليايی که با ايران دارای روابطی هستند چون مديو بانکا ، بانکا اينتزا و بانکا ناسيونال دی لاورو نيز توصيه شده است روابطشان با جمهوری اسلامی ايران را اگر قطع نمی کنند به حداقل برسانند.


XS
SM
MD
LG