لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۴۶

اردوغان از سرنگون کردن جنگنده روسی در مرز سوریه عذرخواهی کرد


ولادیمیر پوتین (راست) رییس جمهوری روسیه خواستار عذرخواهی ترکیه به خاطر سرنگون کردن جنگنده این کشور شده بود.

یک سخنگوی رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه هفتم تیر اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه از مسکو به خاطر سرنگون کردن هواپیمای روسی در نزدیکی مرز سوریه عذرخواهی کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دمیتری پشکوف به خبرنگاران گفت: ولادیمیر پوتین نامه‌ای از رجب طیب اردوغان دریافت کرده که در آن «همدردی و تاسف عمیق» خود را خطاب به خانواده خلبان کشته شده ابراز و از این حادثه عذرخواهی کرده است.

روسیه پس از سرنگون شدن جنگنده سوخوی ۲۴ این کشور از سوی ترکیه در ماه نوامبر که در نزدیکی مرز با سوریه رخ داد، موضعی تهاجمی علیه آنکارا اتخاذ کرد. ترکیه گفته است که جنگنده روسی حریم هوایی این کشور را نقض کرده بود.

به دنبال این حادثه، کرملین خواستار عذرخواهی آنکارا شد و ضمن تحریم واردات مواد غذایی از ترکیه، سفرهای گردشگری به این کشور را ممنوع و یکسری محدودیت‌های تنبیهی دیگری را اتخاذ کرد که روابط اقتصادی میان دو کشور را متلاطم کرد.

کاخ کرملین بخش‌هایی از نامه رییس جمهوری ترکیه را روی وبسایت خود منتشر کرده که در آن آمده است: «مایلم که همدردی و تاسف عمیق خودم را خطاب به خانواده خلبان درگذشته ابراز کرده و بگویم که متاسفم. مرا در غم و اندوه آن‌ها شریک بدانید».

پشکوف تصریح کرد آقای اردوغان همچنین گفته است که آماده همکاری با روسیه در مبارزه با تروریسم و حل بحران‌های منطقه‌ای است.

بنعالی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه، اوایل روز دوشنبه گفته بود که «پیشرفت‌های خوبی» در ارتباط با روسیه پیش آمده است ولی از بیان جزئیات آن خودداری کرد.

در بخش دیگری از نامه رییس جمهوری ترکیه به همتای روس خود آمده که آنکارا «هرگز تمایل یا قصدی» برای سرنگون کردن جنگنده روسی نداشته است.

وی افزوده است که او آماده انجام «هرکاری برای از سرگیری روابط دوستانه و سنتی بین ترکیه و روسیه است».

در حالی که ترکیه از مخالفان بشار اسد در جنگ داخلی سوریه حمایت می‌کند، روسیه همراه با ایران و گروه حزب‌الله لبنان انواع کمک‌های نظامی و لجستیکی در اختیار نیروهای دولتی سوریه می‌گذارند.

XS
SM
MD
LG