لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۳

رجب طیب اردوغان که اخیرا برنده انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد، اعلام کرد که احمد داود اوغلو وزیر خارجه را به عنوان نخست وزیر آتی ترکیه انتخاب کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنج شنبه ۳۰ مرداد ماه گزارش داد که اردوغان، حل و فصل مسئله فتح‌الله گولن، از رهبران پرنفوذ دینی ترکیه که ساکن آمریکا است، روند صلح با کرد‌ها و قانون اساسی جدید ترکیه را از اولویت‌های دولت داود اوغلو عنوان کرده است.

به گفته وی، هیات اجرایی حزب حاکم «عدالت و توسعه» توافق کرده است که داود اوغلو رییس دولت آتی ترکیه باشد.

حزب حاک ترکیه قرار است چهارشنبه هفته آینده نامزدی آقای داود اوغلو را به رای بگذارد. اردوغان گفت که اگر هیات کنگره حزب حاکم وی را تایید کند، داود اوغلو ریاست دولت ترکیه را بر عهده خواهد گرفت.

مردم ترکیه برای اولین بار رییس جمهوری کشور را مستقیما با انداختن رای به صندوق‌ها انتخاب کردند. اردوغان کمی بیش از نیمی از آرای مردم را به دست آورد.

اردوغان می‌گوید که تغییر قانون اساسی و دادن اختیارات بیشتر به رییس جمهوری هدفی نیست که بخواهد پنهان نگه دارد، موضوعی که رویترز می‌نویسد نگرانی‌ها پیرامون اقتدارطلبی وی را افزایش می‌دهد.

وی همچنین با نام بردن از طرفداران فتح‌الله گولن در بدنه دولت به عنوان «دولت موازی»، اعلام کرد که تصمیم داود اوغلو مبارزه با این جریان است.

سال گذشته چندین پرونده فساد مالی مقامات ارشد ترکیه توسط پلیس و دادستانی افشا شد که منجر به بازداشت تعدادی از افراد پرنفوذ، از جمله فرزندان دو وزیر دولت ترکیه شد.

همچنین استراق سمع تلفن‌های مقامات ترکیه نیز جنجال دیگری است که اردوغان به طرفداران گولن نسبت می‌دهد. بعد از این حوادث صد‌ها مقام دادگستری و پلیس ترکیه از کار برکنار شدند.

رییس جمهوری ترکیه، گولن را به «دسیسه چینی و تلاش برای کودتا» علیه دولت متهم کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG