لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۷

نمایش شاهکارهای هنر ایران در رم


در اين نمايشگاه عمدتا جواهراتی که برخی از آنها قدمت شان به چندين هزار سال می رسد به نمايش گذارده شده اند.

شاهکارهای هنر ايران که صبح روز شنبه در موزه هنرهای شرقی رم، وابسته به انسيتوی شرق شناسی ايتاليا در حضور فرانچسکو روتللی، معاون نخست وزير و وزير ميراث فرهنگی ايتاليا افتتاح شد، از يکشنبه تا ۲۴ ژوئن برابر با سوم تير به روی بينندگان باز خواهد بود.


در اين نمايشگاه عمدتا جواهراتی که برخی از آنها قدمت شان به چندين هزار سال می رسد به نمايش گذارده شده اند.


عمده اين جواهرات و زيورآلات متعلق به يک مجموعه خصوصی است که در سال ۲۰۰۵ ميلادی به دولت ايتاليا واگذار شدند.


اين نمايشگاه در سه بخش جواهرات، اشياء زينتی و پوشاک برگزار می شود. مجموعه لباس های مناطق مختلف ايران که در نمايشگاه رم به نمايش درآمده است از سوی دفتر استان تهران وزارت ارشاد در اختيار موزه هنرهای شرقی قرار گرفته اند .


در بخش جواهرات که زيباترين بخش اين نمايشگاه است، اشيايی از برنز، نقره و طلا از چهار قرن قبل از ميلاد مسيح تا قرن سيزدهم به نمايش درآمده اند.


عمده اين جواهرات به مناطق ترکمن نشين ايران تعلق دارند و از حفاری در مناطقی چون تکه و يامود به دست آمده اند.


برخی از اين جواهرات نه برای زنان بلکه برای حيوانات به ويژه اسب ها طراحی شده اند. در بخش زيورآلات و اشياء زينتی عمدتا وسايلی که در قرن های هشتم تا سيزدهم ميلادی در استان خراسان برای رامشگران طراحی شده بودند، به نمايش گذارده شده اند .


بخش سوم، لباس های محلی بلوچ ها و قشقايی ها متعلق به دهه بيست قرن گذشته را در برمی گيرد .


اگر در موزه هنرهای شرقی گذشته و ميراث فرهنگی ايران به نمايش گذارده شده است، در موزه سنت های مردمی رم می توان با ايران امروز از طريق عکس های پائولو ودس عکاس ۳۴ ساله ايتاليايی آشنا شد.


«ايران فليکس»، یا «ايران خوشبخت» عنوان اين نمايشگاه است.


پائولو ودس می گويد که هدف از برگزاری اين نمايشگاه که در آينده نزديک با همين عنوان و با نوشته های خبرنگار فرانسوی سرژ ميشل به عنوان کتاب انتشار خواهد يافت، نشان دادن ايرانی متغير از آن تصويری است که رسانه های بين المللی از اين کشور ارائه می دهند.


پائولو ودس در مقدمه کاتالوگ اين نمايشگاه می نويسد: «هدف من نشان دادن اين واقعيت است که زير چادر نيز می توان خوشبخت بود و يا در رژيمی که ممنوع ساختن را سرلوحه خود قرار داده است، حتی آزاد زندگی کرد.»


عکس های «ايران فليکس» بيش از آنکه «خوشبختی» مردم ايران را به نمايش بگذارند، تصوير جامعی از تضادهای امروز جمهوری اسلامی و مردمی را که با وجود محدوديت های فراوان حکومتی سعی دارند فضايی آزاد را برای تنفس به وجود آورند، ارائه می دهد.


اين نمايشگاه عکس تا ۱۰ ژوئن برابر با ۲۰ خرداد ادامه خواهد يافت .


XS
SM
MD
LG