لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۳۶

انفجار مهیب در انبار «مهمات کشف شده از ایران» در قبرس


نمایی از ایستگاه برق ماری پس از انفجار روز دوشنبه در یک پایگاه دریایی قبرس
انفجاری مهیب در يک انبار اسلحه در پايگاه نظامی قبرس که گفته می شود محل نگهداری مهمات کشف شده از يک کشتی ايرانی در سال ۲۰۰۹ بوده است خسارات وسيعی به بار آورد و تا کنون ۱۲ کشته بر جای گذاشته است.

گزارش خبرگزاری ها حاکی است که اين انفجار ساعت شش بامداد روز دوشنبه در پايگاه دريايی فلوراکيس در جنوب اين جزيره واقع در دريای مديترانه به وقوع پيوست و احتمال می رود که علت آن سرایت آتش به جعبه های مهمات باشد.

راديو دولتی قبرس اعلام کرده است که در جريان اين حادثه دو ملوان قبرسی، دو سرباز و پنج مامور آتش نشانی جان خود را از دست داده اند.

تصاوير پخش شده از اين حادثه در يک تلويزيون محلی، خودروهايی را نشان می داد که در حاشيه يک بزرگراه کنار اين پايگاه دريايی متوقف شده و به شدت خسارت ديده اند.

يکی از افرادی که در زمان انفجار از اين پايگاه خارج شده است به تلويزيون «سی بی سی» گفت که هنگام بروز این حادثه، احساس افتادن «يک بمب روی خودروی خود داشته است.»

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، اين تلويزيون گزارش داده که در جريان انفجار تعداد زيادی نيز مجروح شده و خسارات زيادی به خانه های روستايی افراد اين پايگاه وارد شده است.

راديو دولتی قبرس از قول پتروس ساليکيدس، رييس گارد ملی اين کشور، اين انفجار را «يک مصيبت بزرگ» توصيف کرده است.

يک مقام وزارت دفاع قبرس که نخواست نامش فاش شود گفته که علت اين حادثه احتمالا ناشی از يک آتش سوزی جزئی بوده که در نزديکی محل انفجار رخ داده و سپس گسترش پيدا کرده است.

اين آتش سوزی به جعبه های مهماتی سرايت پيدا کرده است که در يک انبار نگهداری می شدند و در فوريه سال ۲۰۰۹ از سوی نيروی دريايی قبرس از يک کشتی «مونچه گورسک» ضبط شده بود.

اين کشتی که با پرچم قبرس حرکت می کرد مظنون به حمل سلاح از ايران به بندر لاذقیه سوریه برای انتقال به غزه بوده است.

کاستاس پاپاکاستاس، وزير دفاع قبرس، در فوریه همان سال گفته بود: «بيش از ۹۰ کانتينر از بار اين کشتی حامل مواد خام قابل استفاده برای ساخت مهمات بود که پس از تخلیه در يک انبار نيروی دريايی انبار می شوند.»

مقام های قبرسی در آن زمان اعلام کردند که ارسال این مهمات ناقض تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل از سوی ایران بوده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران، اتهام ارسال سلاح به غزه با این کشتی را رد کرده بود.

گزارش ها حاکی است که آتش در پايگاه دریایی قبرس هم اکنون مهار شده است ولی مهمترين ايستگاه برق این جزيره به دليل خسارات وارده حداقل در روز دوشنبه قادر به فعاليت نيست. قرار است دو ايستگاه کوچکتر برق اين جزيره را تامين کنند.

مقام های قبرسی به همين دليل از مردم خواسته اند تا در مصرف برق صرفه جويی کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG