لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۵۳

آتش‌سوزی در برج سابق «ترامپ» در باکو


بعد از انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا موسسه وی در حالی که آماده افتتاح برج خود در باکو بود، به صورت ناگهانی از آن کنار کشید.

ساختمان ۳۳ مرتبه مشهور به «برج ترامپ» روز شنبه هشتم اردیبهشت در باکو حریق شد و تا لحظه انتشار این گزارش، بنابر اعلام وزارت حوادث غیرمترقبه آذربایجان، آتش‌سوزی کماکان ادامه دارد.

ساعاتی قبل اعلام شد که آتش‌سوزی مهار شده، اما دوباره زبانه‌های آتش از طبقات میانی برج فوران کرده است.

ساخت این ساختمان عظیم در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و موسسه ترامپ تحت مالکیت دونالد ترامپ، بازرگان سابق و رئیس‌جمهوری آمریکا، در سال ۲۰۱۲ وارد این پروژه شد. اما بعد از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا موسسه ترامپ در حالی که آماده افتتاح این برج بود، به صورت ناگهانی از آن کنار کشید.

شریک تجاری ترامپ، آنار ممداوف، فرزند ضیا ممداف، وزیر وقت راه و ترابری آذربایجان بود. آقای ضیا در اسناد «ویکی‌لیکس» متهم به «فساد گسترده مالی، پولشویی و روابط مالی پنهانی با سپاه پاسداران» بود.

وزیر راه‌سازی آذربایجان اوایل سال گذشته میلادی بعد از ۱۵ سال تکیه بر پست وزارت، از سمت خود اخراج شد و گزارش‌های زیادی در رسانه‌های آذربایجان درباره اقامه دعوی‌های حقوقی علیه امپراطوری تجاری و اقتصادی خانواده وی و ضبط دارایی‌های فرزندش منتشر شده است.

بعد از خروج موسسه ترامپ از این پروژه، نام آن از «برج ترامپ» به «برج گارانت» تغییر یافت. هولدینگ گارانت هم اکنون تحت مالکیت آنار ممداف هست.

در آستانه انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا، ورود موسسه ترامپ به این پروژه با انتقادهایی روبرو شده بود. موسسه ترامپ به غیر از آذربایجان چند پروژه ساخت‌وساز نیز در گرجستان و ترکیه داشت که بعد از پیروزی انتخاباتی آقای ترامپ اعلام شد که فعالیت خود را در این پروژه‌ها متوقف کرده است.

آتش‌سوزی در برج باکو تقریبا سه هفته بعد از آتش‌سوزی دیگری در یکی از آپارتمان‌های طبقه پنجاهم برج ترامپ در نیویورک رخ می‌دهد که منجر به مرگ یک تن شد.

برخی از رسانه‌های باکو با انتشار گزارشی از پرتاب یک مرد از برج سابق «ترامپ» از کشته شدن یک نفر در روز شنبه خبر دادند، اما وزارت حوادث غیرمترقبه آذربایجان صحت این خبر را رد کرده است.

بر اساس گزارش وزارت حوادث غیر مترقبه جمهوری آذربایجان، بخش آذری رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و رادیو فردا‎/ د.خ/ ک.ر
XS
SM
MD
LG