لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۱۷

فرانسه: ممکن است عليه برنامه اتمی ايران «حمله پيشگيرانه» صورت گيرد


نماينده فرانسه در سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد چنانچه جمهوری اسلامی ايران به فعاليت‌های حساس هسته‌ ای ‌اش ادامه دهد ممکن است با خطر حمله نظامی مواجه شود چرا که برخی کشورها حاضر به پذيرفتن ايران مسلح به سلاح اتمی نيستند.

ژرار آرو که در تشريح گفته‌های نيکولا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، سخن می گفت افزود: ممکن است عليه جمهوری اسلامی «حمله‌ای پيشگيرانه» صورت گيرد.

نماينده فرانسه در سازمان ملل در پاسخ به اين پرسش که اگر ايران به مرز توليد سلاح هسته ای برسد چه اتفاقی رخ خواهد داد گفت: «شخصا معتقدم که برخی کشورها اين چشم انداز را نخواهند پذيرفت.»

به گفته وی، حساسيت اين موضوع آن قدر بوده است که کشورهای فرانسه، بريتانيا، روسيه، چين، آمريکا و آلمان در تلاش بوده اند تا ايران را به پای ميز مذاکره بکشانند.

ژرار آرو تاکيد کرد «اگر ما امروز موفق نشويم ايرانی ها را به مذاکره وادار کنيم، خطر بزرگ يک عمليات نظامی (عليه اين کشور) وجود دارد.»

وی که در گذشته با طرف های ايرانی مذاکره کرده است، می گويد که چنين عملياتی بسيار پيچيده خواهد بود و می تواند پيامدهای جبران ناپذيری در منطقه بر جای بگذارد.

نماينده فرانسه خاطرنشان کرده که «تمام کشورهای عربی به شدت نگران آنچه که در زمينه برنامه هسته ای ايران در حال رخ دادن است، هستند.»

کشورهای غربی بارها ايران را متهم کرده اند که تحت پوشش استفاده صلح ‌آميز از انرژی هسته ‌ای، در پی دستيابی به بمب اتمی است اما ايران همواره اين اتهام را رد کرده و می گويد که فعاليت هسته ای اش ماهيت صلح آميز دارد.

شورای امنيت سازمان ملل برای وادار کردن ايران به دست کشيدن از فعاليت های هسته ای خود و راستی آزمايی اهداف ايران از تعقيب چنين برنامه ای، تاکنون چهار دور تحريم های گسترده مالی و تسليحاتی عليه تهران وضع کرده است.

نماينده فرانسه در سازمان ملل می گويد که مذاکره کنندگان اروپايی به اين نتيجه رسيده اند که ايران خواهان مذاکره با جامعه بين المللی نيست و در حال «پيگيری» برنامه هسته ای اش است.

ژرار آرو افزود: «ما همه راه ها را امتحان کرده ايم. قدم ديگری باقی نمانده است.»

اين مقام فرانسوی و ساير اعضای شورای امنيت سازمان ملل می گويند که چشم اندازی برای دور تازه تحريم های عليه ايران حداقل تا شش ماه آينده وجود ندارد.

روسيه و چين از مخالفان اصلی اقدامات تنبيهی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران هستند و نمايندگان اين دو کشور در نشست ماه اخير مجمع عمومی سازمان ملل خواستار از سرگيری گفت و گوها با ايران هستند.

در همين زمينه، سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه پيشنهاد کرده است تا بر اساس «طرح گام به گام» اين کشور، همزمان با شفاف سازی ايران درباره برنامه هسته ای اش، از شدت تحريم های بين المللی عليه تهران کاسته شود.

اين طرح هنوز از سوی ايران و روسيه در دست بررسی است و هنوز نتيجه ای از آن حاصل نشده است.
XS
SM
MD
LG