لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۲۶

پلیس فرانسه مهاجم مسلح را قبل از حمله به یک کلیسا دستگیر کرد


دولت فرانسه فرانسه روز چهارشنبه دوم اردیبهشت اعلام کرد که پلیس این کشور یک مرد الجزایری را که قصد داشت به یک کلیسا حمله کند بازداشت کرده و چند کلاشنیکوف، اسلحه کمری و مهمات در خانه او کشف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مرد ۲۴ ساله که نام او اعلام نشده، دانشجوی رشته الکترونیک و مظنون به قتل یک زن ۳۲ ساله است.

او روز یکشنبه پس از آنکه با شلیک تصادفی یک گلوله خود را زخمی و تقاضای آمبولانس کرده بود، توسط ماموران پلیس دستگیر شد.

دولت فرانسه از زمان حمله مسلحانه اسلامگرایان به دفتر مجله طنز شارلی ابدو و یک فروشگاه یهودیان در ماه ژانویه که ۱۷ نفر در آن کشته شدند، حفاظت و تدابیر امنیتی در نقاط حساس و آسیب پذیر را افزایش داده است.

ماموران پلیس در منزل و اتومبیل این جوان الجزایری علاوه بر اسلحه، مهمات و جلیقه ضد گلوله، مطالب چاپی القاعده و گروه موسوم به خلافت اسلامی را پیدا کرده‌اند.

برنار کازنو وزیر کشور فرانسه گفت: «مدارک دقیقی که پیدا شده بدون هیچ تردیدی نشان می‌دهد که این فرد قصد داشت به یک یا دو کلیسا حمله کند».

او افزود این فرد قبلا توسط پلیس فرانسه به عنوان فردی که قصد سفر به سوریه را داشته شناسایی شده بود. پلیس در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ کنترل‌های لازم را انجام داده بود ولی مدرکی برای تحقیقات بیشتر و یا بازداشت او پیدا نکرده بود.

دادستان ارشد شهر پاریس گفت: «بررسی تلفن موبایل و لپ تاپ این فرد نشان می‌دهد که او با فرد دیگری که احتمالا در سوریه است تماس داشته است. او در این تماس‌ها در مورد اجرای یک حمله مسلحانه صحبت کرده بود و طرف مقابل به او توصیه کرده بود که به کلیسا‌ها حمله کند».

روزنامه لوموند گزارش می‌دهد که این فرد روز یکشنبه به هنگام سرقت یک اتومبیل به صاحب آن که بعدا جسدش پیدا شد، شلیک کرده چون به گفته دادستانی لکه‌هایی از خون مقتول روی لباس فرد مظنون کشف شده است.

او در جریان این سرقت ناموفق تصادفا با گلوله خودش را هم زخمی کرده و سپس تقاضای آمبولانس می‌کند.

به گفته دادستان پاریس فرد دیگری به خاطر تماس با این مظنون، برای انجام بازجویی بازداشت شده ولی هویت او اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG