لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۰۰

پرونده رسیدگی به مرگ یاسر عرفات در فرانسه مختومه اعلام شد


یاسر عرفات در اکتبر سال ۲۰۰۴
یاسر عرفات در اکتبر سال ۲۰۰۴

قضات یک دادگاه فرانسه شکایت در مورد مرگ مشکوک یاسر عرفات، رییس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطینی، را از رسیدگی خارج و پرونده را مختومه اعلام کردند.

یاسر عرفات که به «ابو عمار» معروف بود در سال ۲۰۰۴ و به دنبال یک دوره کوتاه مدت بیماری، در سن ۷۵ سالگی در یک بیمارستان نظامی در فرانسه درگذشت.

دادستانی فرانسه از شهر نانت در حومه پاریس روز چهارشنبه ۱۱ شهریور اعلام کرد به باور قضاتی که پرونده شکایت در مورد مرگ مشکوک عرفات را رسیدگی کرده‌اند، ادله و شواهد کافی و محکمه پسند برای اثبات ادعای عمدی بودن مرگ او در دست نیست.

به گزارش رسانه‌های فرانسه، دادستانی شهر نانت گفت: سه قاضی این دادگاه به این نتیجه رسیدند که تا دستیابی به مدارک متقن در مورد «مشکوک» بودن مرگ عرفات، درگذشت او را باید طبیعی دانست.

اما به گزارش رسانه‌های فلسطینی، با وجود مختومه اعلام شدن شکایت در مورد مرگ عرفات، مقامات تشکیلات خودگردان روز پنجشنبه ۱۲ شهریور در کرانه باختری گفتند که پیگیری‌های خود را متوقف نخواهند کرد.

سها عرفات، همسر یاسر عرفات، نیز گفته است که تصمیم قضات فرانسه «شتاب‌زده» است. شکایت خانم عرفات در سال ۲۰۱۲ به این دادگاه ارائه شده بود.

دستیاران سیاسی عرفات و خانم عرفات بیماری این رهبر فلسطینی‌ها را به اسرائیل نسبت داده و پس از مرگ او پرونده‌هایی را برای ارائه شکایت علیه اسرائیل تشکیل دادند.

کمیته تحقیق تشکیل شده در حکومت خودگردان فلسطینی به خانم عرفات در ارائه شکایت به دادگاه فرانسه کمک کرده بود.

فلسطینی‌ها می‌گویند که عرفات با ماده سمی پلوتونیوم ۲۱۰ کشته شد.

محققان در یک آزمایشگاه شهر لوزان سوییس وجود پلوتونیوم ۲۱۰ را در میزانی «غیر معمولی» در لباس‌ها و اشیاء مورد استفاده عرفات در آخرین ماه‌های قبل از مرگ، تایید کردند.

اما کار‌شناسان فرانسوی و روسی نظر آزمایشگاه سوییسی را رد کردند.

یاسر عرفات بعد از امضای پیمان صلح اسلو در سپتامبر ۱۹۹۳ با رهبر وقت اسرائیل، اسحاق رابین، برای برپایی تشکیلات خودگردان به سرزمین‌های فلسطینی رفت و در رام الله، مرکز سیاسی کرانه باختری، ساکن شد.

با تشدید انتفاضه دوم فلسطینی‌ها از سال ۲۰۰۰، اسرائیل با متهم کردن یاسر عرفات و دستیارانش به انتفاضه، عرفات را در ساختمان «المقاطعه» محاصره کرد و این ساختمان را بار‌ها هدف قرار داد.

عرفات در زمان محاصره در این ساختمان به شدت بیمار شد و اوایل پاییز ۲۰۰۴ با تشدید بیماری و دردهای شکمی که دلیل آن معلوم نبود، به بیمارستان «پرسی» در فرانسه انتقال یافت اما پس از چند هفته درگذشت.

در زمان محاصره ساختمان رهبری فلسطینی‌ها، اسرائیل برای عرفات و دستیاران محصور او مواد غذایی و «دارو» می‌فرستاد؛ برخی فلسطینی‌ها مدعی بودند که این مواد توسط یکی از محافظان عرفات به او نیز خورانده شد.

این فلسطینی‌ها، محافظ عرفات را که مورد اعتماد زیاد رهبری فلسطینی بود، جاسوس سازمان امنیت داخلی اسرائیل می‌دانستند.

در آن زمان، آریل شارون نخست وزیر اسرائیل بود. یکسال بعد از مرگ عرفات، شارون به اغمای هشت ساله فرو رفت و در سال ۲۰۱۴ درگذشت.

XS
SM
MD
LG