لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۴

«محمود کبير» جايگزين «معجزه هزاره سوم» شد


«از گوشه و کنار جهان» عنوان اخبار کوتاهی است که در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رخ می دهد ولی در لابلای اخبار سياسی و بين المللی گم شده و کمتر به آنها پرداخته می شود. در گزارش هفتگی «از گوشه و کنار جهان» که در وب سايت «راديو فردا» منتشر می شود گزيده ای از اين اخبار در اختيار علاقه مندان قرار می گيرد. در گزارش اين هفته، اين مطالب را می خوانيد: «محمود کبیر جایگزین معجزه هزاره سوم»؛ «ساختمان های فراموش شده عصر کمونيسم»؛ «هندی ها؛ افسرده ترين ملت جهان»؛ «يک شهر به فروش می رسد»؛ «زمین هفت میلیارد نفری»؛ «پول نقد اپل بيش از عمو سام».

«محمود کبير» جايگزين «معجزه هزاره سوم» شد

در تاريخ ايران، دادن القاب به سياستمداران و رهبران همواره امری متدوال بوده است. در جمهوری اسلامی ايران نيز اين سنت حفظ شده است و علاوه بر آيت الله خمينی که به «رهبر کبير انقلاب اسلامی» ملقب شد و آيت الله خامنه ای که القابی چون «رهبر فرزانه» برای وی ابداع شد، رييسان جمهور نيز از اين لقب ها بی نصيب نمانده اند.

در دوران رياست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، وی از سوی اطرافيانش به «سردار سازندگی» و «امير کبير زمان» شهره شد و محمد خاتمی نيز به صورت نصف و نيمه «پرچمدار اصلاحات» لقب گرفت. ولی ظاهرا در اين ميان محمود احمدی نژاد گوی سبقت را از ديگران ربوده است.

وی در سال های اول رياست جمهوری خود از سوی فاطمه رجبی نويسنده کتابی در باره احمدی نژاد به «معجزه هزاره سوم» ملقب شد؛ بعد محمدرضا رحيمی، معاون اول فعلی وی، به او لقب «پيامبر عصر حاضر» داد. «رجايی دوم»، «يوسف زمان»، «دزدگير ۸۸»، «سلمان فارسی زمان» و «رييس جمهور مکتبی» از ديگر القابی است که طی شش سال گذشته از سوی اصولگرايان به آقای احمدی نژاد داده شد. اما اخيرا يک لقب ديگر به وی هديه شده است.

هفته گذشته، استاندار گيلان که از سرداران سپاه است، در حضور احمدی نژاد گفت: «قبلا دنيا ايران را به کوروش کبير می شناختند ولی الان به محمود کبير می شناسند!» برخی از روزنامه ها و رسانه های اينترنتی از احمدی نژاد انتقاد کرده اند که «چرا به صورت اين استاندار متملق خاک نپاشيده ايد؟»

دادن اين لقب در حالی است که ستاره اقبال رييس جمهور ايران طی هفته های اخير به شدت افول کرده است و مخالفان و منتقدان او در جناح اصولگرايان، به وی القابی چون «تلويزيون تعميری» و «سرکرده جريان انحرافی» داده اند.

ساختمان های فراموش شده عصر کمونيسم

يک نويسنده و عکاس فرانسوی به نام فردريک شاوبين کتابی منتشر کرده است به نام «ساختمان های فضايی دوران کمونيسم» که در آن تصاويری از ۹۰ ساختمان را در ۱۴ کشور سابق اتحاد جماهير شوروی مستند نگاری و تصويربرداری کرده است.

اين ساختمان ها که در دهه های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ ساخته شده اند مربوط به «عصر چهارم» معماری شوروی است و يادآور آخرين خلاقيت های نظامی است که در اوايل دهه ۱۹۹۰ دچار فروپاشی شد. در زير مجموعه ای از این عکس ها را می بينيد.
هندی ها؛ افسرده ترين ملت جهان

يکی از باورهای قديمی همواره اين بوده است که مردم کشورهای ثروتمندتر کمتر مزه خوشبختی را چشيده و نسبت به ملت های فقير افسردگی بيشتری دارند. بر اساس تحقيقاتی که اخيرا سازمان بهداشت جهانی انجام داده است، در کشورهای فرانسه، هلند و آمريکا بيش از ۳۰ درصد مردم به يک نوع افسردگی شديد دچار شده اند، در حالی که اين رقم در کشوری مانند چين ۱۲ درصد است.

در مجموع، يکی از هفت نفر (۱۵ درصد) در کشورهای با درآمد بالا احتمالا طی عمر خود به افسردگی دچار می شوند، در حالی که در کشورهای با درآمد متوسط و پايين اين رقم يکی از ۹ نفر يا ۱۱ درصد جمعيت است.

اما يکی از نتايج بسيار جالب اين تحقيق، اين است که هند با نرخ ۳۶ درصد، دارای بالاترين ميزان افسردگی در جهان است. این در حالی است که مردم هند به خاطر رقص و شادی در زندگی و فیلم های خود معمولا به عنوان یکی از ملت های شاد جهان شناخته می شدند.

سازمان بهداشت جهانی می گويد که دليل اين اتفاق نيز تغييرات سريع اجتماعی و اقتصادی در اين کشور است که افسردگی را به دنبال خود می آورد.

تحقيقات ياد شده بر پايه مصاحبه با ۸۹ هزار نفر انجام شده است و نشان می دهد که زنان دو برابر بيش از مردان افسرده می شوند. در همين زمينه مشخص شده که مردم کشورهای ثروتمندتر احتمالا بيشتر از ملت های فقير دچار از کارافتادگی ناشی از اين بيماری خواهند شد.

اين تحقيقات حاکی است که بيش از ۱۲۰ ميليون نفر در جهان مبتلا به افسردگی هستند و سالانه حدود ۸۵۰ هزار نفر در اثر تبعات ناشی از اين بيماری، دست به خودکشی می زنند.


يک شهر به فروش می رسد

اگرچه این روزها انواع مختلف خرید و فروش در جهان رایج شده، اما فروش یک شهر هنوز به نوبه خود جالب و تعجب برانگیز است. حالا اين قضيه نيز رنگ و بوی واقعيت به خود گرفته است. داستان از اين قرار است که شهر «سنيک» در ايالت داکوتای جنوبی به فروش گذاشته شده است.

اين نقطه از ايالت، بسيار کوچک است ولی بالاخره يک شهر است. قيمت آن هم خيلی زياد نيست: تنها ۷۹۹ هزار دلار.

ساکنين شهر که همه آنها از اعضای يک خانواده هستند تصميم گرفته اند که دارايی های خود را فروخته و از آنجا کوچ کنند. مساحت کل منطقه ۴۶ هکتار است- ۱۲ هکتار شهر و ۳۴ هکتار نيز اطراف آن.

بر اساس گزارش های منتشره، اين شهر دارای يک سالن، موزه، مسافرخانه، سالن رقص، دو مغازه، يک ايستگاه راه آهن، زندان و چند ساختمان ديگر است. جمعيت سنيک در سال های اخير به شدت کاهش داشته و در حال حاضر تنها ده عضو يک خانواده در آن زندگی می کنند.

برای کسانی که مايل باشند تا نگاهی به اين شهر بياندازند يک تور ويدئويی نيز راه اندازی شده است. ديويد اولسون، دلال معاملات ملکی، در اين زمينه گفته است که «اين شهر جای جالبی است و تاريخ پرباری پشت سر خود دارد. به تنها چيزی که احتياج دارد اندکی جمعيت است و کمی هم ابتکار.»

در ابتدا کسی علاقه ای برای خريد اين شهر نشان نداد ولی پس از اينکه يک نشريه شهر راپيد سيتی در ۵۰ کيلومتری سنيک، مقاله ای در باره آن نوشت و موضوع در سطح ملی خبرساز شد، پيشنهادهايی هم از استراليا و هم انگلستان روی ميز قرار گرفته است.

زمین هفت میلیارد نفری

پيش بينی های سازمان ملل نشان می دهد که جمعيت جهان در ماه اکتبر سال جاری به هفت ميليارد نفر خواهد رسيد؛ اين رقم به معنای آن است که جمعيت جهان در ۵۰ سال گذشته دو برابر شده است. انتظار می رود شمار ساکنين کره زمين تا سال ۲۰۵۰ به ۹ ميليارد نفر و در سال ۲۱۰۰ بالغ بر ۱۰ ميليارد و يکصد ميليون نفر باشد.

در ۴۰ سال آينده حدود دو ميليارد و ۳۰۰ ميليون نفر به جمعيت زمين اضافه خواهند شد که ۹۷ درصد آنها در مناطق کمتر توسعه يافته زندگی خواهند کرد.

اين رشدی بالاترين نرخی است که بشر تاکنون تجربه کرده و اين نگرانی را در ميان دانشمندان برانگيخته است که اين افزايش جمعيت چه تاثيری بر کره زمين خواهد گذاشت. نگرانی اصلی اين است که آيا سياره زمين اساسا تحمل چنين جمعيتی را خواهد داشت و قادر است غذای آنها را تامين کند.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۵۰ تنها قاره آفريقا يک ميليارد و ۱۰۰ ميليون نفر جمعيت درون خود جای دهد که اين رقم ۴۹ درصد پيش بينی سازمان ملل را شامل می شود. در بخش هايی از آفريقا، جمعيت هر ۲۰ سال يک بار دو برابر می شود و اين در حالی که تامين امکاناتی نظير ارتباطات، جاده، مدرسه، خانه و مراکز درمانی همگام با رشد جمعيت پيش نمی رود.

پيش بينی می شود که نرخ رشد جمعيت در کشورهای توسعه يافته ای چون ژاپن و آلمان ثابت بماند و يا حتی کاهش يابد. در کل، کشورهای توسعه يافته تنها سه درصد نرخ رشد جهانی پيش بينی شده تا سال ۲۰۵۰ را به خود اختصاص خواهند داد.

از زمان آغاز عصر صنعتی شدن در سال ۱۷۵۰، رشد جمعيت جهان شتاب فزاينده ای گرفته است و برای نخستين بار شمار ساکنين زمين در سال ۱۸۰۰ ميلادی به يک ميليارد نفر رسيد.

۱۲۵ سال طول کشيد تا ساکنين سياره زمين دو برابر شود. از اواسط دهه ۱۹۶۰ جمعيت جهان سالانه دو درصد رشد داشته است.

با وجود تمام اين اخبار منفی، انتظار می رود که ميزان اميد به زندگی از ۶۹ سال در زمان فعلی به ۷۶ سال در ۲۰۵۰ برسد. تخمين زده می شود که يک چهارم جمعيت جهان در سال ۲۰۵۰ بيش از ۶۰ سال سن داشته باشند که دو برابر ميزان فعلی است.

بر اساس تحقيقات، در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۳۵ ميليون نفر متولد خواهند شد و ۵۷ ميليون نيز زندگی را وداع خواهند کرد. تحقيقات نشان می دهد که اگر هر زنی تنها دو بچه داشته باشد، جمعيت جهان در وضعيت فعلی خود ثابت خواهد ماند.

اين در حالی است که در حال حاضر اين نرخ، دو و نيم بچه به ازای هر زن است که نسبت به پنج بچه برای هر زن در سال ۱۹۵۰ کاهش زيادی نشان می دهد.

پول نقد اپل بيش از عمو سام

در حالی که دولت باراک اوباما در تقلاست تا مشکل بدهی های عظيم دولت آمريکا را حل کند، مشخص شده که بزرگترين شرکت فناوری دنيا يعنی اپل بيش از قدرتمندترين دمکراسی روی زمين پول برای خرج کردن دارد.

روز پنجشنبه هفته گذشته وزارت امور خزانه داری آمريکا اعلام کرد که دولت اين کشور برای هزينه های جاری خود ۷۳ ميليارد و ۷۶۸ ميليون دلار پول در اختيار دارد. اين در حالی است که موجودی نقدی اپل در حال حاضر، ۷۵ ميليارد و ۸۷۶ ميليون دلار است.

موجودی نقدی اپل بيانگر آن است که اين شرکت از زمان عرضه تلفن های همراه آيفون تا چه اندازه قدرتمندتر شده است. در حال حاضر هر سهم اپل در بازار نزدک آمريکا حدود ۴۰۰ دلار معامله می شود که بالاترين رقم در تاريخ اين شرکت است.

ارزش شرکت اپل ۳۶۳ ميليارد و ۲۵ ميليون دلار برآورد می شود که پس از شرکت نفتی اکسون موبيل، دومين کمپانی عظيم روی کره خاکی به شمار می رود. اين يعنی اينکه، استيو جابز، رييس اپل، بيش از عمو سام پول نقد در اختيار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG