لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۵۴

اشتانمایر: ایران دیگر نمی‌تواند در مذاکرات اتمی وقت تلف کند


والتر اشتانمایر وزیر امور خارجه آلمان

همزمان با پایان دور نخست مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک در نیویورک، وزیر خارجه آلمان روز جمعه گفت که ایران دیگر نمی‌تواند در گفت‌وگوهای هسته‌ای با شش قدرت جهانی «وقت تلف کند».

ایران و شش کشور آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه همراه با آلمان در تلاش هستند تا دو ماه مانده به پایان ضرب الاجل توافق ژنو، اختلافات میان خود بر سر پرونده هسته‌ای تهران را کاهش دهند.

نخستین دور مذاکرات میان طرفین پس از تمدید توافق موقت ژنو در تیرماه امسال، روز جمعه ۲۷ شهریور در نیویورک برگزار شد و بر اساس گزارش‌های رسیده، طرفین در خصوص دستور کار نشست‌های بعدی به رایزنی پرداختند.

همزمان با این نشست، والتر اشتانمایر وزیر امور خارجه آلمان به تهران هشدار داد که در مذاکرات با شش قدرت جهانی وقت تلف نکند.

وی اظهار داشت: «مذاکرات وارد مرحله اساسی شده و ایران دیگر نمی‌تواند وقت تلف کند».

وزیر خارجه آلمان افزود: «غرب مایل است به توافقی منصفانه با ایران دست یابد اما ضروری است که ایران در مورد مسائل اصلی موضع خود را عوض کند».

خبرگزاری‌های ایران از احتمال انجام مذاکراتی میان وزیران امور خارجه ایران و شش قدرت جهانی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیپلمات‌های غربی نزدیک به مذاکرات هسته‌ای، ایران را به طرح درخواست‌های غیر واقعی و عدم تمایل به ارائه پیشنهادهای اصولی که بتواند نگرانی‌های موجود درباره ماهیت برنامه هسته‌ایش را رفع کند، متهم کرده‌اند.

ایران نیز در مقابل قدرت‌های غربی را متهم می‌کند که به دنبال جلوگیری از ادامه فعالیت هسته‌ایش هستند.

نشست روز جمعه ایران و شش قدرت جهانی به ریاست کا‌ترین اشتون، مسوول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برگزار شد. انتظار می‌رود که گفت‌وگوهای میان طرفین تا روز ۲۶ سپتامبر- یک هفته دیگر- ادامه پیدا کند.

قدرت‌های غربی روز ۲۷ شهریور اعلام کردند که اگر ایران خواستار توافق جامع و رفع تحریم‌های بین‌المللی است باید درباره تحقیقات مظنون به ساخت بمب هسته‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا می‌گویند که نگران کند پیش رفتن بررسی‌های آژانس درباره اتهام‌های مربوط به تلاش احتمالی ایران برای طراحی و ساخت بمب اتمی هستند. تهران این ادعا را رد کرده است.

ایران سوم آذر پارسال در خصوص کاهش فعالیت‌های هسته‌ایش در ازای رفع برخی تحریم‌‎‌ها و دسترسی به پول‌های بلوکه شده خود، با شش قدرت جهانی به توافق موقتی در ژنو دست یافت.

این توافق در تیرماه امسال برای چهار ماه دیگر تمدید شد تا طرفین به مذاکرات خود برای رفع اختلافات در مسیر دستیابی به یک توافق جامع و نهایی ادامه دهند.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG