لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۲۵

پلیس آلمان، خانه کمک خلبان متهم به ساقط کردن هواپیما را بازرسی کرد


پلیس آلمان خانه کمک خلبانی که متهم به ساقط کردن عمدی هواپیمای «جرمن‌وینگز» در کوه‌های آلپ فرانسه است را تفتیش کرده است.

آندرئاس لوبیتس کمک خلبان ۲۸ ساله این هواپیما بود که بنا به گفته دادستانی فرانسه، با قفل کردن در کابین و اجازه ورود ندادن به خلبان هواپیما که برای دستشویی به بیرون از کابین رفته بود، هواپیما را عمدا ساقط کرده و مجموعا ۱۵۰ نفر را به کشتن داده است.

شواهد به دست آمده از مکالمات ضبط شده در کابین خلبان پرواز خط هوایی «جرمن‌وینگز» که روز سه‌شنبه در فرانسه سقوط کرد نشان می‌دهد یکی از دو خلبان، دقایقی پیش از سقوط، کابین را ترک کرده و پس از آن به دلیل بسته بودن در، نتوانسته به کابین بازگردد.

دادستانی فرانسه می‌گوید هیچ شکی باقی نمانده که لوبیتس کنترل هواپیما را در دست داشته و آن را ساقط کرده است.

هنوز هیچ انگیزه‌ای برای این کار کمک خلبان هواپیما که از بارسلون اسپانیا راهی دوسلدورف آلمان بود، گزارش نشده است.

در این میان خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ششم فروردین از قول دادستانی آلمان گزارش داد که پلیس این کشور خانه کمک خلبان را در شهر دوسلدورف تفتیش کرده است.

با این حال دادستان‌های فرانسه و آلمان می‌گویند که هیچ شاهدی دال بر اینکه ساقط شدن هواپیما در روز سه شنبه یک حمله تروریستی بوده، وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، آشنایان لوبیتس می‌گویند که هیچ نشانه‌ای از تمایل وی به آزار رسانی سراغ نداشته‌اند.

دادستانی شهر مارسی فرانسه نیز گفته است که انگیزه کمک خلبان فعلا برای ما درک نکردنی است، اما به نظر می‌رسد که وی قصد منهدم کردن هواپیما را داشته است. «او دادطلبانه اجازه داده است که ارتفاع پرواز پایین بیاید، هیچ دلیلی برای این موضوع نیست، او دلیلی نداشت که از بازگشت خلبان به کابین ممانعت کند، او هیچ دلیلی نداشت که به هشدار کنترل هواپیما درباره کم شدن ارتفاع پرواز پاسخ ندهد».

وی گفت که از اطلاعات بدست آمده از جعبه سیاه هواپیما واضح است که خلبان تلاش کرده است که با زور وارد کابین شود، شما می‌توانید ضربات محکم وی برای باز کردن در را بشنوید.

وی همچنین گفت که بسیاری از سرنشینان هواپیما تا لحظه سقوط از ماجرا بی‌خبر بوده‌اند.

کارستن اسپور مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا که مالکیت این هواپیما را داشته است می‌گوید که وی خدمه‌های هواپیما را با دقت انتخاب می‌کند و از لحاظ روانی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گفته وی، موضوع رعایت قوانین امنیتی و سخت‌گیری‌ها نیست، استانداردهای این شرکت «فوق العاده بالا» است.

رویترز می‌نویسد که هم اکنون تمرکز بر روی انگیزه کمک خلبان است که دو سال قبل وارد این شغل شده و تجربه ۶۳۰ ساعت پرواز داشته است، در حالی که خلبان هواپیما تجربه شش هزار ساعت پرواز داشته است.

دادستانی مارسی می‌گوید که «سوء قصد» نمی‌تواند نام مناسبی بر این اقدام کمک خلبان باشد، چون زمانی که شما مسئولیت مرگ صد نفر یا بیشتر را در اختیار دارید، این کلمه به چنین اقدامی اطلاق نمی‌شود.

وی گفت که خانواده کمک خلبان وارد فرانسه شده‌اند تا به کشته شدگان ادای احترام کنند، اما آن‌ها از دیگر افراد جدا نگه داشته شده‌اند.

یکی از آشنایان همکار کمک خلبان گفته است که وی واقعا حرفی برای توضیح این حادثه پیدا نمی‌کند. «وی آدمی شوخ و در بسیاری از مواقع ساکت بود».

آخرین عکسی که از لوبیتس در صفحه فیس بوکش گذاشته شده است نیز وی را نشان می‌دهد که لبخند زنان در کنار پل دروازه طلایی سان سانفرانسیسکو ایستاده است.

دادستانی مارسی همچنین گفت که مکالمات کمک خلبان با خلبان، قبل از اینکه خلبان هواپیما از کابین خارج شود نیز طبیعی بوده است.

با این حال هنوز جستجو‌ها برای پیدا کردن دومین جعبه سیاه هواپیما ادامه دارد.

پس از وقایع ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و حملات تروریستی به خاک آمریکا، در کابین خلبان‌ها در تمامی هواپیما‌ها فقط از داخل قفل می‌شود و از بیرون تنها می‌توان با یک کد دیجیتالی در را باز کرد، اما همین کد را هم می‌توان از داخل کابین از کار انداخت.

کار‌شناسان تحقیق تصادفات هوایی فرانسه می‌گویند آن‌ها نوار مکالمات و صداهای کابین خلبان را تا پیش از سقوط هواپیما استخراج کرده‌اند.

بر اساس این نوار، صدای نفس‌های منظم کمک‌خلبان که در را به روی خلبان باز نمی‌کند تا آخرین لحظه پیش از سقوط هواپیما شنیده می‌شود.

XS
SM
MD
LG