لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۴

دونالد ترامپ سرمايه‌دار و ميلياردری که برای انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمريکا نامزد شده است، روز پنجشنبه اعلام کرد که اگر حزب جمهوریخواه او را به عنوان نامزد خود نپذيرد ممکن است به عنوان يک کانديد مستقل در اين انتخابات شرکت کند.

تحت تاثير اين سخنان آقای ترامپ، ساير نامزدان حزب جمهوریخواه که در اولين جلسه مناظره انتخاباتی اين حزب شرکت داشتند در سايه قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، دونالد ترامپ که به صراحت بيان و مبارزه‌جويی شهرت دارد، در پاسخ به مجريان جلسه گفت در حال حاضر برای تشکيل حزب سوم تصميم قطعی نگرفته است.

او حاضر نشد به خاطر اظهار نظرهای تند خود در مورد زنان عذرخواهی کند و در جريان بحث چندين بار با مجريان جلسه درگيری لفظی پیدا کرد.

ساير نامزدان حزب جمهوریخواه برای انتخابات رياست جمهوری سعی کردند آرامش خود را حفظ کرده و به شکل مستقيم با دونالد ترامپ درگير بحث نشوند.

موضوعات مهم اين مناظره مسئله مهاجرت، تروريسم و ازدواج همجنسگرايان بود و هر يک از نامزدها سعی کردند خود را به عنوان قوی‌ترين سياستمدار برای رقابت با هيلاری کلينتون نامزد حزب دمکرات جلوه دهند. علاوه بر اين آنها به باراک اوباما و به خصوص توافق هسته‌ای با ايران به شدت حمله کردند.

جب بوش فرماندار سابق ايالت فلوريدا و نامزد مورد حمايت جناح ميانه‌رو حزب جمهوریخواه در بخشی از سخنانش با احتياط از دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت: «سخنان آقای ترامپ اختلاف برانگيز است. ما با ايجاد اختلاف در کشور يعنی همان کاری که هر روز باراک اوباما و هيلاری کلينتون انجام می‌دهند به پيروزی نخواهيم رسيد».

در مورد مسئله مهاجرت که يکی از موضوعات اصلی اين مناظره بود، جب بوش بر سياست خود برای قانونی کردن اقامت بخشی از مهاجران غيرقانونی در کشور تاکيد کرد. اين سياست در ميان بخشی از هواداران حزب جمهوریخواه مطرود است که دادن موقعيت قانونی به مهاجران را معادل عفو اين افراد تلقی می‌کنند.

دونالد ترامپ در ماه‌های اخير بحث در مورد موضوع مهاجران را بسيار داغ کرده و در برخی از اظهارنظرهای خود مهاجران مکزيکی را «خلافکار و تجاوزگران جنسی» توصيف کرده است.

او در مناظره روز پنجشنبه گفت که اين نکات را پرسنل مرزبانی آمريکا به او گفته‌اند و افزود: «اگر من در ماه‌های اخير اين حرف‌ها را نزده بودم امروز کسی در مورد مسئله مهاجران صحبت نمی‌کرد».

اما واقعيت اين است که مسئله مهاجرت در تمام کارزارهای انتخابات رياست جمهوری آمريکا در سال‌های اخير جز موضوعات داغ بوده ا ست.

در حال حاضر هفده نفر داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات رياست جمهوری آمريکا شده‌اند ولی از اين تعداد فقط ده نفر در جلسه مناظره پنجشنبه شرکت داشتند که توسط شبکه خبری فاکس نيوز برگزار شد.

يکی از محورهای اصلی سخنان تمام نامزدها حمله به هيلاری کلينتون بود ولی آنها روی کارنامه خانم کلينتون در مقام وزارت خارجه تمرکز نکردند. فقط در پايان اين جلسه اسکات واکر فرماندار ايالت ويسکانسين به موضوع استفاده خانم کلينتون از ای ميل و شبکه کامپيوتری شخصی در دوران عهده‌داری اين مقام اشاره کرد.

اولين مناظره نشان داد که بين نامزدهای حزب جمهوریخواه اختلافات شديدی وجود دارد. به عنوان مثال رند پال سناتور ايالت کنتاکی ديدگاه‌های آن بخشی از جمهوریخواهان را بيان می‌کند که از مداخله‌های نظامی آمريکا در خارج از کشور خسته شده و بخشی از روش‌های سياسی رايج در آمريکا را مداخله بيش از حد دولت در حريم خصوصی و آزادی‌های شهروندان می‌دانند.

در عين حال رند پال اولين نامزدی بود که از دونالد ترامپ به خاطر سرپيچی او از پذيرفتن تصميم حزب برای تعيين نامزد مورد نظرش انتقاد کرد و افزود: «آقای ترامپ از هم اکنون دارد برای ما شرط تعيين می‌کند چون به گردن کلفتی برای سياستمداران عادت دارد».

مارکو روبيو سناتور ۴۴ ساله ايالت فلوريدا و جوانترين نامزد جمهوریخواه سعی کرد روی سياست خارجی آمريکا تمرکز کند ولی از زمان اعلام نامزدی دونالد ترامپ تا حدی در سايه قرار گرفته است.

او در سخنان خود گفت: «انتخابات رياست جمهوری رقابت بر سر سابقه کار افراد نيست. اين انتخابات بايد در مورد آينده باشد و نه گذشته».

به خاطر شرکت ۱۰ داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه در اين جلسه آنها فرصت زيادی برای صحبت نداشتند. برخی از آنها برای اولين بار در برابر هواداران حزب قرار گرفته و فقط توانستند خود را معرفی کنند.

اين اولين مناظره از مجموع شش جلسه‌ای است که داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه در آن بحث خواهند کرد. شبکه خبری فاکس نيوز که اين جلسات را ترتيب داده است، براساس نظرسنجی‌های اوليه از ميان ۱۷ داوطلب، ۱۰ نفری را که بيش از سايرين رای آورده‌اند به اين جلسات دعوت کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG