لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۴

چهارمین مدال طلای قهرمانی آسيا برای احسان حدادی


احسان حدادی در بازی آسیایی ۲۰۰۶ دوحه قطر با پرچم ایران دور افتخار می زند.
احسان حدادی مدال طلای قهرمانی آسيا در پرتاب دیسک را به گردن آویخت.

نوزدهمين دوره مسابقات دووميدانی قهرمانی آسيا در ژاپن با کسب مدال طلای احسان حدادی در ماده پرتاب ديسک آغاز شد.

روز پنجشنبه و در نخستين روز از اين مسابقات که در شهر کوبه برگزار می شود، احسان حدادی موفق شد برای چهارمين بار در آسيا به عنوان قهرمانی دست پيدا کند.

حدادی از منتقدين وضعيت حال حاضر ورزش ايران است. او در آخرين مصاحبه اش به خبرگزاری ايپنا گفته بود؛ از شرايطی که دارم خسته‌ام و نا‌اميد. هيچ کسی در فدراسيون و کميته المپيک پاسخی برايم ندارد.

او که مربی ندارد و تمريناتش را به تنهايی برگزار کرده است، علت اين مسئله را عدم پيگيری مسئولين ورزش و بازگشت مربی روسی او به کشورش عنوان کرده بود.

حدادی گفت؛با اين شرايط حرف زدن درباره رفتن به المپيک و رسيدن به مدال برای من از جوک هم خنده‌دار‌تر است!

پس از اين اظهارات، محمدرضا کاظمی آشتيانی سرپرست فدراسيون دو و ميدانی گفت: «نمی‌دانم چرا احسان حدادی اين گونه مصاحبه می‌کند. من فکر می‌کنم کسانی که منافع شان از فدراسيون قطع شده او را تحريک می‌کنند و احسان هم احساسی عمل کرده است.»

اين پرتابگر ايرانی که در المپيک پکن از دور رقابت ها حذف شده بود، غير از ۴ طلای قهرمانی آسيا، دو مدال طلا نيز از بازی های آسيايی دوحه و گوانگجو در اختيار دارد.

حدادی با حدنصاب ۶۹ متر و ۳۲ سانتيمتر رکورددار آسياست. او همچنين رکورد رقابت های قهرمانی آسيا را در سال ۲۰۰۷ در اردن به ميزان ۶۵ متر و ۳۸ سانتيمتر ثبت کرده است.

مسابقات دووميدانی قهرمانی آسيا تا نوزدهم تير ادامه خواهد يافت.

پرتاب ديسک و طلای ايران

در اولين مسابقه از رقابت های قهرمانی آسيا، ماده پرتاب ديسک به انجام رسيد. احسان حدادی نيز با پرتابی پائين تر از رکورد شخصی اش توانست مدال طلا را از آن خود کند. حدادی با رکورد ۶۲ متر و ۲۷ سانتی متر روی سکوی نخست قرار گرفت.

وی به غير از اين چهار مدال، دو نشان طلای بازی های آسيايی را هم بر گردن آويخته است.

ويکاس گودا از هندوستان با ۲۹ سانتيمتر اختلاف روی سکوی دوم ايستاد. جيان وو از چين اما با اختلافی بيش از پنج متر نسبت به برندگان مدال طلا و نقره، جايگاه سوم را به خود اختصاص داد.

محمود صميمی ديگر نماينده ايران در اين رقابت ها، تا پايان ظنجمين پرتاب در رده سوم قرار داشت. اما شرکت کننده چينی در پرتاب آخر موفق شد او را جا بگذارد.

به اين ترتيب محمود صميمی با ۵۶ متر و ۲۲ سانتيمتر در رده چهارم ايستاد. نمايندگان اردن و ژاپن نيز پنجم و ششم شدند.

محمد صميمی در دوره قبلی اين رقابت ها موفق به کسب مدال نقره شده بود. رکورد جهانی اين ماده از ديرپاترين رکوردهای جهانی در دو و ميدانی محسوب می شود.

يورگن شولت از آلمان شرقی، سال ۱۹۸۶ در شهر نئو براندنبورگ موفق شد ديسک را به ميزان ۷۴ متر و ۸ سانتيمتر پرتاب کند. با گذشت ۲۵ سال از آن روز، حتی با پنج متر کمتر از اين حدنصاب نيز می توان قهرمان جهان و المپيک شد!

نتايج ساير دونده های ايران

در روز اول از رقابت های قهرمانی آسيا، ورزشکاران ايران غير از ماده پرتاب ديسک، در مواد دهگانه، پرش با نيزه، دوهای سرعت و ۱۵۰۰ متر نيز به مصاف حريفان خود رفتند.

سجاد هاشمی آهنگری که در گروه خودش چهارم شده بود، با احتساب رکوردش به فينال ۴۰۰ متر راه يافت.

با توجه به قانون مسابقات، نفرات برتر هر گروه به طور مستقيم راهی فينال شده و دو نفر هم با احتساب رکوردشان جواز حضور در فينال را به دست می آورند. به اين ترتيب سجاد هاشمی آهنگری با ثبت رکورد ۴۶ ثانيه و ۷۹ صدم ثانيه راهی فينال شد.

هادی رحيمی ديگر دونده ايران در اين ماده هم با رکورد ۴۶ ثانيه و ۸۹ صدم ثانيه از دور رقابت ها کنار رفت.

هاشمی روز جمعه در مرحله فينال با ۹ دونده ديگر آسيايی برای کسب مدال در به رقابت خواهد پرداخت.

در دوی ۱۰۰ متر، رضا قاسمی با رکورد ۱۰ ثانيه و ۶۸ صدم ثانيه در گروه خود عنوان سوم را بدست آورد تا راهی مرحله نيمه نهايی شود.

هادی سپهرزاد و عبدالجليل توماج در ماده دهگانه کار خود را با مسابقات پرش طول آغاز کردند و به ترتيب در اين ماده چهارم و هفتم شدند.

هادی سپهرزاد در دوره قبل اين مسابقات مدال نقره را کسب کرده بود.

پيش از اعزام ايران به ژاپن، روح الله عسگری در ماده ۱۱۰ متر با مانع از حضور در اين رقابت ها انصراف داد.

در بخش بانوان هم سپيده توکلی، ليلا رجبی، مريم طوسی، محبوبه غيور و ليلا ابراهيمی، پنج دووميدانی کار اعزامی ايران به مسابقات قهرمانی آسيا را تشکيل می دهند که هنوز رقابت های خود را آغاز نکرده اند.
XS
SM
MD
LG