لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۰۹

تدابیر گسترده امنیتی عربستان برای مراسم حج


انتظار می رود که تعداد سعودی ها و ساير مسلمانانی که درصددند مراسم حج امسال را به جا بياورند به دو ميليون نفر بالغ شود که رقمی مشابه سال گذشته است .

دو ميليون نفر مسلمان در حالی مراسم حج را از روز پنج شنبه آغاز می کنند که تدابير گسترده حفاظتی از سوی عربستان سعودی برای جلوگيری از تکرار حوادث ناگوار سال های گذشته به مرحله اجرا درآمده است .


کميسيون حج عربستان اعلام کرده است که تا روز سه شنبه بيش از ۱.۶ ميليون نفر مسلمان وارد خاک عربستان شده و تعداد بيشتری نيز در حال عزيمت به اين کشور هستند .


انتظار می رود که تعداد سعودی ها و ساير مسلمانانی که درصددند مراسم حج امسال را به جا بياورند به دو ميليون نفر بالغ شود که رقمی مشابه سال گذشته است .


بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، شاهزاده نايف بن عبدالعزيز، وزير کشور عربستان که رياست کميته مراسم حج را به عهده دارد، مسئول ترتيبات امنيتی و نيروهای نظامی و پليسدر شهر مکه است .


شاهزاده نايف هشدار داده که نيروهای امنيتی با هرگونه تلاش برای خرابکاری در جریان مراسم حج مقابله خواهند کرد .


وی روز سه شنبه در منا به خبرنگاران گفت: «ما اميدواريم اتفاقی رخ ندهد که مانع برگزاری مراسم شود اما در برابر هر گونه خطری قاطعانه و محکم عمل می کنيم.»


وزير کشور عربستان در پاسخ به سوالی درباره خطر تنش های فرقه ای در جريان اين مراسم گفت: «ما هيچ گونه فعاليتی به جز آنچه که اقتضاء ماهيت حج است را تحمل نمی کنيم «.


اشاره وی معطوف به خشونت های روزانه ميان شيعيان و سنی ها عراق است که پاره ای از تحليلگران را واداشته تا نسبت به خطرات درگيری بين سنی های حاکم بر عربستان و شيعيان ايرانی واکنش نشان دهند .


از سال ۱۹۷۹ که انقلاب اسلامی به پيروزی رسيد، ايران همواره به برگزاری راهپيمايی عليه اسراييل و آمريکا در مراسم حج تاکيد داشته است، امری که سعودی ها را واداشته تا فعاليت سياسی در جريان حج را ممنوع کنند.


در مراسم حج سال گذشته ۳۶۴ نفر از حجاج در جريان مراسم «رمی جمرات» در منا زير دست و پا کشته شدند. در حادثه مشابه ای که در سال ۲۰۰۴ رخ داد ۲۵۱ نفر در همين محل جان خود را از دست دادند .همچنین هرساله صدها نفر از افراد مسن که به حج می آيند در طول اين مراسم پنج روزه، به مرگ طبيعی از دنيا می روند .


کميته برگزاری مراسم حج روز چهارشنبه اعلام کرد: «حدود ۲۴۳ نفر از حجاجی که از ابتدای اين ماه وارد عربستان شده اند فوت شدند که بسياری از آنها از ناراحتی قلبی رنج می بردند «.


وزارت بهداشت عربستان اعلام کرده است که برای مراسم امسال حج بيش از ۹۶۰۰ کادر پزشکی بسيج شده اند و ۲۱ بيمارستان نيز در مکه و مدينه به حالت آماده باش درآمده است.


مراسم حج از روز پنج شنبه در منا آغاز می شود و روز جمعه ، حجاج به سمت عرفات حرکت می کنند تا يک روز کامل را به نماز و نيايش مشغول شوند و از درگاه خدا برای آمرزش گناهان خود طلب مغفرت کنند .


آنها سپس به منا بازگشته تا روز شنبه به مناسبت عيد قربان، حيوانی را قربانی کنند. حجاج سپس دو روز را در اين محل اقامت می کنند تا « رمی جمرات » را انجام دهند که سمبل لعن و نفرين شيطان است.


به گفته علمای مسلمان مراسم حج که روز دوشنبه به پايان خواهد رسيد «يکی از ستون های دين اسلام» به شمار می رود و «برهر فرد مسلمانی که استطاعت مالی دارد واجب است که در زندگی خود يک بار اين مراسم را انجام دهد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG