لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۹

گلبدین حکمتیار به کابل بازگشت و خواستار پایان جنگ توسط طالبان شد


گلبدین حکمتیار (نفر سوم) در کنار اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان و حامد کرزای، رییس‌جمهوری پیشین

گلبدین حکمتیار یکی از جنگ سالاران بی‌رحم افغان از «برادران» طالبان خواست تا به جنگ پایان دهند و پیشنهاد کرد که در مذاکرات بین این گروه و حکومت افغانستان میانجیگری کند.

این سخنان را آقای حکمتیار روز ۱۳ اردیبهشت و پس از ورود به شهر کابل چند ماه پس از امضاء قرارداد صلح با دولت افغانستان بيان کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، او در مراسمی که به افتخارش در کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان برگزار شد گفت: «از طالبان می‌خواهم تا مرا به عنوان برادر خود برگزینند. من برای تمام مطالبات مشروع شما مبارزه خواهم کرد».

گلبدین حکمتیار که برای یک دوره‌ نخست‌وزیر افغانستان بود از گروه طالبان خواست به روند صلح بپیوندد تا به این وسیله «به تمامی توجیهات برای حضور نیروهای خارجی در خاک افغانستان پایان داده شود».

آقای حکمتیار که به «قصاب کابل» شهرت دارد بیش از هر چیز به خاطر نقش‌اش در جنگ‌های داخلی دهه ۹۰ میلادی در خاطرات زنده است، که در جریان آن هزاران نفر از مردم پایتخت افغانستان کشته شدند.

گروه شبه‌نظامی و تندرو حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در سپتامبر سال ۲۰۱۶ با دولت اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، توافق صلح امضاء کرد.

طبق این توافق، حزب اسلامی سلاح‌های خود را به زمین گذاشت و به عملیات مسلحانه علیه حکومت در سراسر افغانستان پایان داد. در مقابل، آزادی زندانیان حزب اسلامی از زندان‌های افغانستان از جمله شروطی است که در این توافق در نظر گرفته شده است.

این توافق صلح بحث برانگیز از سوی بسیاری از افغان‌ها و گروه‌های مدافع حقوق بشر در غرب مورد انتقاد قرار گرفته است که گلبدین حکمتیار را به نقض گسترده حقوق بشر در جریان جنگ‌های داخلی دهه ۹۰ میلادی متهم می‌کنند.

گروه حزب اسلامی در عین حال مسئول حملات مسلحانه به نیروهای آمریکایی و افغان از سال ۲۰۰۱ به این سو شناخته می‌شود، زمانی که نیروهای آمریکایی پس از حملات تروریستی به شهرهای آن کشور برای سرنگون کردن رژیم طالبان خاک افغانستان را اشغال کردند.

اشرف غنی قبل از گلبدین حکمتیار در سخنانی گفت با امضای قرارداد صلح با حکمتیار «گام مهمی» در راستای صلح برداشته شد.

رییس‌جمهوری افغانستان افزود: «من از گروه‌های مسلح مخالف حکومت می‌خواهم که از سرمشق حزب اسلامی درس گرفته و به روند صلح بپیوندند».

آقای غنی افزود: «بگذارید از طالبان بپرسم. شما غیر از کشتن مردم بی‌گناه چه هدف و برنامه دیگری دارید؟ تاکنون به چه دستاوردی رسیده‌اید؟»

یک کاروان شامل صدها خودروی به شدت مسلح، گلبدین حکمتیار را از ولایت ننگرهار در شرق افغانستان تا شهر کابل اسکورت کردند. نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان برای تامین امنیت او در سراسر مسیر ۱۶۰ کیلومتری مستقر شده بودند.

گلبدین حکمتیار قبل از شرکت در این مراسم، در کاخ ریاست‌جمهوری با اشرف غنی دیدار و گفت‌وگو کرد. قرار است او روز جمعه در ورزشگاه غزنی در شهر کابل برای مردم سخنرانی کند و سخنرانی او از طریق تلویزیون به طور زنده پخش خواهد شد.

هفته گذشته گلبدین حکمتیار در سخنرانی خود در ولایت لغمان در شرق افغانستان، با ریش سفید و عمامه سیاه مشهورش، از طالبان خواست که سلاح‌های خود را به زمین گذاشته و به «کاروان صلح» بپیوندند.

گلبدین حکمتیار حزب اسلامی را در اوایل دهه ۷۰ میلادی تاسیس کرد. پس از اشغال خاک افغانستان توسط ارتش اتحاد شوروی این حزب به یکی از نیروهای اصلی مجاهدین در نبرد با ارتش شوروی بدل شد و پس از خروج ارتش شوروی در سال ۱۹۸۹، حزب اسلامی یکی از گروه‌های اصلی مجاهدین بود که در نبردهای خونین جنگ داخلی برای تصرف شهر کابل شرکت داشت.

گلبدین حکمتیار که در حکومت مجاهدین برای دوره‌ای نخست‌وزیر افغانستان بود یکی از عوامل و گردانندگان اصلی جنگ‌های داخلی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ این کشور بود.

گروه‌های مدافع حقوق بشر او را مسئول بمباران محلات مسکونی شهر کابل در سال‌های دهه ۹۰ میلادی و مفقود الاثر شدن افراد و راه اندازی زندان‌های مخفیانه‌ می‌دانند که در آن شکنجه رواج داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا وی را در سال ۲۰۰۳ در فهرست تروریست‌ها قرار داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG