لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۰۸

تلفات سنگین طالبان در استان هرات


هنوز معلوم نيست که دامنه ناآرامی ها تا چه اندازه در هرات که هم مرز با ايران است، گسترش می يابد.

از استان هرات در غرب افغانستان گزارش شده است که نيروهای ائتلاف و سربازان ارتش افغانستان در جريان نبرد با طالبان ظرف چند روز گذشته بيش از ۱۳۰ تن از آنها را در منطقه زيرکوه کشته اند.


دين والچ، از سخنگويان سربازان ائتلاف در افغانستان به راديو فردا گفت که اين رقم شورشيان در جريان دو عمليات جداگانه در شهرستان شيندند استان هرات کشته شده اند.


وی گفت: در اولين عمليات ما ۴۹ تن از شورشيان طالبان کشته شدند و در عمليات بعدی که ۱۴ ساعت ادامه داشت، ما موفق به کشتن ۸۷ طالب شديم.


به گفته اين سخنگوی ائتلاف ، «مجموع شورشيانی که از بين رفته اند به ۱۳۶ تن می رسند.»


وی همچنين اظهار داشت که در اين عمليات از نيروهای هوايی نيز استفاده شد.


در همين حال، گزارش شده است که شماری از مردم شهرستان شيندند برای دومين روز دست به تظاهرات زده و به گفته يک مسول آن شهرستان، بخشی از ساختمان های دولتی اين شهر را آتش زده اند.


تظاهر کنندگان گفته اند که بيشتر کشته شدگان در درگيری های ائتلاف با طالبان مردم غير نظامی بوده اند.


اما آقای والچ گفت که در اين باره اطلاعی ندارد و مسولان بلندپايه دولتی افغانستان نيز سقوط شيندند را تاييد نکرده اند.


از سوی ديگر، صبح روز دوشنبه، عبدالستار خواصی، از نمايندگان استان هرات در مجلس نمايندگان افغانستان نيز ادعا کرد که نيروهای ائتلاف غيرنظاميان افغان را هدف قرار داده و کشته اند.


هنوز منابع مسوول در دولت افغانستان رقم کشته شدگان شهرستان شيندند را تاييد نکرده اند. شهرستان شيندند از مناطق استراتيژيک و با اهميت برای نيروهای ائتلاف است که در آن فردوگاه نظامی مجهز شيندند قرار دارد.


استان هرات تا چند روز اخير در مقايسه با جنوب و شرق افغانستان که طالبان در آنها بسيار فعال است از مناطق نسبتا امن اين کشور به شمار می رفت.


در حالی که اوضاع شيندند به شدت رو به وخامت گراييده از دو هفته پيش تاکنون موجی از ترور شخصيت های برجسته از جناح های مختلف در استان هرات نيز به راه افتاده است.


محمد يونس قانونی، رييس مجلس نمايندگان افغانستان چهار روز قبل گفته بود که در دو هفته اخير بيش از ۲۰ تن از شخصيت های سرشناس در هرات ترور شده اند.


بيشتر اين افراد از هواداران اسماعيل خان، استاندار پيشين هرات هستند که از حاميان جمهوری اسلامی در افغانستان، پنداشته می شوند.


هنوز معلوم نيست که دامنه ناآرامی ها تا چه اندازه در هرات که هم مرز با ايران است، گسترش می يابد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG