لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۲۹

شورشیان داعش شهر «هیت» در استان انبار عراق را تصرف کردند


منابع امنیتی و مسوولان محلی استان انبار عراق روز پنجشنبه دهم مهر اعلام کردند که شورشیان وابسته به گروه حکومت اسلامی (داعش سابق) شهر کوچک «هیت» در این استان را به تصرف خود در آوردند.

موفقیت تازه گروه حکومت اسلامی در حالی است که به گفته مقام‌های غربی، مواضع این گروه در عراق هدف حملات هوایی قرار دارد. این گروه از ماه ژوئن تاکنون توانسته است بر بسیاری از بخش‌های غربی و شمالی عراق بویژه شهر موصل و همچنین مناطق شرقی و شمالی سوریه مسلط شود.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است، سقوط شهر هیت باعث شده که پایگاه نظامی «عین الاسد» در نزدیکی شهر البغدادیه در تیررس و هدف حملات شورشیان قرار گیرد. نیروهای دولتی عراق در نتیجه این حملات تاکنون متحمل تلفات زیادی شده‌اند.

عدنان الفهداوی، از اعضای شورای استانی انبار گفته است که «۹۰ درصد شهر هیت به کنترل شورشیان در آمده است و آن‌ها مسلح‌تر از نیروهای امنیتی محلی هستند».

یکی از شاهدان عینی شهر هیت به خبرگزاری رویترز گفته که «دسته‌های شورشیان مسلح و سوار بر خودرو‌ها در شهر قابل مشاهده هستند، و من صدای تیراندازی را از همه طرف می‌شنوم».

سایر شاهدان عینی نیز گفته‌اند که نیروهای گروه «حکومت اسلامی» پرچم‌های سیاه جهادی خود را بر فراز ساختمان‌های دولتی به اهتزار در آورده‌اند و اجساد نیروهای امنیتی در کف خیابان‌ها قابل مشاهده است».

شهر هیت در ۱۳۰ کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق، و ۳۰ کیلومتری رمادی، مرکز استان انبار، قرار دارد.

نیروهای امنیتی با تایید حضور شورشیان در شهر گفته‌اند که نیروهای حکومت اسلامی در ابتدا با انجام سه نفر انفجار انتحاری در ورودی شرقی شهر و یک ایستگاه پلیس، حملات خود را آغاز کردند. گزارش‌های اولیه از بیمارستان هیت حاکی است که شش نفر از جمله یک شهروند غیرنظامی کشته و ۱۲ نفر نیز مجروح شده‌اند.

تلویزیون دولتی العراقیه گزارش داده است که شورشیان، ساختمان شهرداری و اداره پلیس را به اشغال خود در آورده و در ادامه، نبردی سنگین میان آن‌ها و سنی‌های قبیله «آلبو نیمر» در گرفته است.

به گزارش رویترز، فالح العیساوی، معاون رییس شورای استان انبار در تلویزیون دولتی عراق از ارتش این کشور درخواست کمک کرد. این ارتش تاکنون تهدید چندانی برای گروه حکومت اسلامی نبوده است.

نیروهای امنیتی می‌گویند سربازان، پلیس و مبارزان سنی محلی در حال تلاش برای جلوگیری از پیشروی شبه نظامیان هستند. بسیاری از شهرهای تحت محاصره گروه حکومت اسلامی در استان انبار پیشتر به تصرف این گروه در آمده بود.

یک منبع امنیتی اعلام کرده است که در جریان انفجار یک خودرو در نزدیکی مقر تیپ هشتم ارتش عراق در رمادی، سه سرباز کشته و چهار نفر مجروح شدند.

همچنین در جریان حمله هلیکوپترهای عراقی به محله «تمیم» در شهر رمادی در روز پنجشنبه، شش نیروی گروه حکومت اسلامی کشته شدند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG