لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۱۰

پلیس مستقیما به سینه یک تظاهرکننده هنگ‌کنگی شلیک کرد


صحنه‌ای از درگیری‌های روز سه‌شنبه در هنگ کنگ

ساعاتی پس از برگزاری یک رژه نظامی بزرگ به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، يک مامور پلیس در هنگ‌ کنگ با گلوله مستقیما به سینه یک تظاهرکننده معترض به دولت این منطقه اداری شلیک کرده‌است.

حوادث روز سه‌شنبه ۹ مهر در هنگ‌کنگ خشونت‌بارترین و بدترین آنها در تظاهرات ماه‌های اخیر بود.

این اولین مورد از شلیک مستقیم گلوله به سوی تظاهرکنندگان طی اعتراضاتی است که از حدود چهار ماه پیش در هنگ‌ کنگ شروع شده است. اعتراضاتی که توجه بخشی از افکار عمومی را از مراسم به دقت برنامه‌ریزی شده سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین منحرف کرد.

همزمان با رژه حدود ۱۵ هزار نفر از نیروهای مسلح چین از مقابل شی جین‌پینگ، ریيس‌جمهوری چين در شهر پکن، تظاهرکنندگان طرفدار دمکراسی در هنگ کنگ به تصاویر رییس جمهور چین تخم مرغ پرتاب کردند و هزاران نفر از مردم در مقابل دستور پلیس برای متفرق شدن، مقاومت کردند.

زد و خورد بین پلیس و تظاهرکنندگان در نقاط مختلف هنگ کنگ ساعت‌ها ادامه یافت. تعدادی از تظاهرکنندگان به سوی ماموران پلیس سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کرده و پلیس در اکثر موارد با شلیک گاز اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و خودروهای آب‌پاش با تظاهر کنندگان مقابله کرد.

ویدئویی که توسط دانشجویان خبرنگار ضبط شده نشان می‌دهد که در ناحیه چوئین‌وان پس از هجوم تظاهرکنندگان با چتر و میله‌های آهنی به سوی پلیس، یک مامور از فاصله خیلی کم به یک مرد جوان ۱۸ ساله شلیک کرد.

پلیس گفت این مامور به دلیل هراس از دست دادن جان خود، شلیک کرده است. پلیس افزود قبل از رسیدن آمبولانس برای انتقال فرد مجروح به بیمارستان ماموران پلیس به او کمک‌های پزشکی اولیه داده‌اند.

مسئولان پزشکی گفتند روز سه‌شنبه ۳۱ مجروح به بیمارستان منتقل شده‌اند که حال دو نفر از آنها وخیم است.

تظاهرات علیه دولت و سیاست‌های نزدیکی بیش از حد به حکومت چین در هنگ‌کنگ در روزهای اخیر خشونت‌بارتر شده و به خصوص در روز یکشنبه خشم معترضان در مقایسه با هفده هفته پیاپی که از این اعتراضات می گذرد، شدیدتر بود.

در صحنه یکی از این درگیری‌ها چندین مامور پلیس و خبرنگار بر اثر پاشیدن مایعات فاسد کننده از سوی تظاهرکنندگان مجروح شدند. در یک مورد دیگر ماموران پلیس به خاطر پرتاب فشفشه و سنگ از سوی تظاهرکنندگان از صحنه گریخته و به ساختمان شهرداری پناه بردند.

بر اثر سوختن سنگربندی تظاهرکنندگان دود غلیظی سطح شهر را پوشانده بود.

درگیری‌های خشونت‌آمیز روز سه‌شنبه در هنگ کنگ مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین را تحت الشعاع قرار داده است. در این مراسم که در میدان تیانانمن برگزار شد واحدهای نمونه ارتش چین از جمله واحدهای زرهی، موشک‌های اتمی جدید و پهپادهای مافوق صوت شرکت داشتند و از مقابل مقامات ارشد دولتی از جمله شی جین پینگ رييس جمهور چين و کری لم، رئیس امور اجرایی منطقه ویژه هنگ‌کنگ رژه رفتند.

هدف برگزاری این مراسم بزرگ به نمایش گذاشتن پیشرفت‌های عظیم چین از هفتاد سال پیش که یک کشور جنگ زده و فقیر بود تا به امروز است که به دومین اقتصاد بزرگ جهان بدل شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG