لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۷

رهبر حوثی‌های یمن: در جنگ بعدی با اسرائیل کنار حزب‌الله‌ می‌جنگیم


عبدالملک حوثی، رهبر جنبش انصارالله در یمن

رهبر جنبش انصارالله در یمن می‌گوید در هر رویارویی نظامی جدید میان اسرائیل با حزب‌الله لبنان، نیروهای تحت فرمان او علیه اسرائیل خواهند جنگید.

عبدالملک حوثی در گفت‌وگو با شماره روز جمعه سوم فروردین روزنامه لبنانی الاخبار، افزود که وعده انصارالله به حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان برای جنگ یمنی‌ها درکنار حزب‌الله، «تعارف نبوده است».

به گفته وی، اگر «دشمن صهیونیستی به هر حماقتی» علیه هم‌پیمانان انصارالله دست بزند، در خاک لبنان یا «فلسطین اشغالی»، حوثی‌های «مشتاق بسیاری» را نیز در برابر خود خواهد دید.

رهبر حوثی‌ها گفته است که در جنگ داخلی یمن، اسرائیل از افسران امارات متحده عربی حمایت کرده است؛ امارات بخشی از ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در این جنگ سه ساله است.

عبدالملک حوثی در مصاحبه با الاخبار، انتقال موشک دوربرد از سوی ایران یا حزب‌الله برای انصارالله یمن را رد کرده اما گفته است که «ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله، در چارچوب وحدت و اخوت اسلامی، یک فریضه است».

در برخی ارزیابی‌ها آمده است که حزب‌الله در کنار جمهوری اسلامی ایران در کمک به شبه‌نظامیان انصارالله یمن برای طولانی کردن برد موشک‌های آنها سهیم بوده است. ایران نقش «مستشاری» خود را در یمن تایید کرده است.

رهبر انصارالله همچنین در ارتباط با سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، به آمریکا گفته که درخواست سلمان از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، «برای گرفتن کمک و همچنین تحریم‌های بیشتر علیه ایران، تنها نشان از بزرگی شکست ائتلاف خیانتکار عربی دارد که یمن را به ویرانی کشیده است».

ولیعهد عربستان در سفر به آمریکا تاکید کرده است که ایران با حمایت از حوثی‌ها «نقشی مخرب» در یمن دارد؛ جنگ یمن و نقش ایران در آن، از جمله موضوع‌های مورد بحث میان محمد بن سلمان با دونالد ترامپ در کاخ سفید بود.

«سوگند» رهبر ده هزار جنگجوی انصارالله برای ایستادن عملی در کنار شبه نظامیان حزب الله علیه اسرائیل در حالی است که سران اسرائیل در دوره اخیر گفته‌اند که ایران هم‌پیمانان خود را برای جنگ‌های آتی علیه اسرائیل به منطقه خواهد آورد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته است که ایران هزاران جنگجو را برای عملیات جنگی علیه اسرائیل آماده کرده است.

حوثی‌ها، گروه شیعه زیدی هم‌پیمان با جمهوری اسلامی ایران، که مدعی نمایندگی سی درصد از جمعیت یمن هستند، پس از رخدادهای داخلی یمن در سال ۲۰۱۱ که به کنار زدن حکومت علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری وقت منجر شد، بر بخش‌های مهمی از یمن از جمله استان صعده مسلط شدند اما موفقیت مهم آنها در سپتامبر ۲۰۱۴ تسلط بر صنعا، پایتخت یمن، بود.

شبه‌نظامیان انصارالله اما از مارس ۲۰۱۵ با آغاز جنگ داخلی این کشور، در برابر نیروهای یمنی مورد حمایت ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی می‌جنگند و موشک‌هایی نیز به سوی خاک عربستان شلیک کرده‌اند.

جنگ یمن، در کنار محاصره این کشور، به کشته شدن بیش از ده هزار تن و بروز بیماری‌های واگیرداری مانند وبا منجر شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG