لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۲۸

وزیر هندی: دهلی‌نو آماده سرمایه‌گذاری «۱۵ میلیارد دلاری» در ایران است


وزیر امور حمل‌ونقل و کشتیرانی هند روز چهارشنبه، اول مهر، گفت که کشورش آماده سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در ایران است، مشروط به این که تهران شرایط بهتری برای دهلی نو در نظر گیرد، از جمله این که گاز ارزان‌تر به آن بفروشد.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری رویترز مخابره کرده است، نیتین گادکاری گفت که این سرمایه‌گذاری در طرح‌های ساخت‌وساز از جمله توسعه کامل بندر چابهار است.

هند از معدود کشورهایی است که در دوران تحریم‌های غرب علیه تهران بر سر برنامه هسته‌ایش روابط تجاری خود را با ایران ادامه داد. دهلی‌نو دومین خریدار نفت ایران پس از چین است.

وزیر امور حمل‌ونقل هند در یک کنفرانس خبری گفته است: «ما آماده سرمایه‌گذاری گسترده در ایران هستیم و این به طور عمده بستگی به قیمت پیشنهادی ایران برای فروش گاز دارد... قیمت گاز یک مسئله اساسی است».

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، چندین روز پیش از توافق تاریخی تهران با شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ایش، از هند خواست تا نقش مهم‌تری در پروژه‌های زیرساختی ایران از جمله توسعه کامل بندر چابهار ایفا کند.

به گزارش رویترز، دهلی‌نو امیدوار است که پس از دریافت آخرین پیشنهاد ایران در اوایل اکتبر و گزارش‌های سایر وزیران هند از جمله نفت، شیمیایی و فولاد در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

بندر چابهار که در جنوبی‌ترین نقطه استان سیستان و بلوچستان قرار دارد یک مرکز حیاتی در دایره تلاش‌های هند برای عقب راندن رقیب دیرینه خود پاکستان به شمار می‌رود و راهی به سوی افغانستان است که مناسبات امنیتی و اقتصادی نزدیکی با دهلی‌نو دارد.

این بندر همچنین می‌تواند به عنوان مسیری برای تجارت با کشورهای نفت‌خیز آسیای میانه مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر امور حمل‌ونقل هند و عباس آخوندی، وزیر راه ایران، اردیبهشت امسال قراردادی ۸۵ میلیون دلاری برای اجاره دو لنگرگاه موجود در بندر چابهار امضا کردند که قرار است از آنها به عنوان پایانه‌های چند منظوره تخلیه بار استفاده شود.

هند امیدوار است که با کاهش تحریم‌ها علیه تهران نقش مهم و بزرگتری را در طرح‌های اقتصادی آن بویژه در پروژه‌های احداث واحدهای پتروشیمی و تولید کود اوره ایفا کند.

این کشور خواهان خرید هر واحد (میلیون بی‌تی‌یو) گاز از ایران به ازای یک دلار و ۵۰ سنت است، حال آن که تهران برای ساخت واحد تولید کود اوره پیشنهاد دو دلار و ۹۵ سنت داده است.

وزیر امور حمل‌ونقل هند گفته است که احداث واحد تولید کود اوره در ایران و وارد کردن آن به هند، باعث صرفه‌جویی ۸۰۰ میلیارد روپیه‌ای (۱۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلاری) در یارانه‌ها خواهد شد و قیمت این محصول را برای کشاورزان هندی نصف خواهد کرد.

آقای گادکاری افزوده است: «اگر قیمت گاز معقول شود در نتیجه همه بخش‌های دولتی هند می‌توانند پروژه‌ها را در یک بخش ویژه اقتصادی در ایران متمرکز کنند و سرمایه‌گذاری صورت گرفته بیش از یک تریلیون روپیه خواهد بود».

در حال حاضر هر ۶۶ روپیه هند معادل یک دلار آمریکا است.

XS
SM
MD
LG