لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۰۵

عامل کشتار دانشگاه ويرجينیا شناسايی شد


پليس آمريکا می گويد چو سونگ هوی، دانشجوی سال چهارم تبعه کره جنوبی عامل مرگبار ترين حادثه تيراندازی در تاريخ امريکا بوده است

پليس آمريکا می گويد چو سونگ هوی، دانشجوی سال چهارم تبعه کره جنوبی عامل مرگبار ترين حادثه تيراندازی در تاريخ امريکا بوده است.


اين دانشجوی ۲۳ ساله اهل کره جنوبی در رشته کارشناسی رشته زبان انگليسی مشغول به تحصيل بوده است. پليس تاکنون چو سونگ هوی را عامل دو مورد تيراندازی با اختلاف دو ساعت در محوطه دانشگاه ويرجينياتک که به مرگ ۳۲ دانشجو و مجروح شدن ۱۵ نفر منجر شد، معرفی کرده است.


درهمین زمینه، به گزارش خبرگزاری یون هاپ، رو مون هیان رییس جمهوری کره جنوبی با خانواده های قربانیان حادثه دانشگاه ویرجینیا تک ابرازهمدری کرده است.


تحقيقات گسترده در آمريکا درباره حادثه کشتار در دانشگاه تکنولوژی ويرجينيا که به مرگ ۳۳ نفر انجاميد، همچنان ادامه دارد.


يک روز پس از حادثه تيراندازی در محوطه دانشگاه تکنولوژی ويرجينيا در امريکا مردم اين کشور عزادارند و در انتظار پاسخ مسولان درباره اين حادثه اند. اين دانشگاه در شهر کوچک بلکسبرگ در ۴۰۰ کيلومتری واشينگتن قرار دارد.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا در پيامی که به همين منظور برای مردم فرستاد گفت: امروز مردم


جرج بوش: امروز مردم آمريکا همراه با کسانی که عزيزانشان را در حادثه دانشگاه ويرجينيا از دست دادند عزادارند.

آمريکا همراه با کسانی که عزيزانشان را در حادثه دانشگاه ويرجينيا از دست دادند عزادارند. ياد قربانيان همواره در قلب ماست و با دعاهايمان آنان را بدرقه می کنيم و از خداوند مهربان می خواهيم به کسانی که اکنون رنج می برند آرامش ببخشد.اکنون مسوولان کشورهای مختلف، حادثه دانشگاه ويرجينيای امريکا را محکوم کرده اند. از جمله محمدعلی حسينی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه در بيانيه ای اعلام کرد که « ايران با محکوم کردن اين حادثه همدردی خود را با مردم و خانواده های قربانيان اين حادثه اعلام می کند.»


در اين بيانيه همچنين گفته شده است: حمله به مردم بی گناه بدون توجه به نژاد و مليت آنان خلاف ارزش های انسانی است.


جان هوارد نخست وزير استراليا نيز روز سه شنبه آنچه را که تاثير منفی « فرهنگ اسلحه» در امريکا ناميد تقبيح و حادثه تير اندازی در دانشگاه در امريکا را محکوم کرد .


حادثه تيراندازی چگونه آغاز شد؟


آرامش محوطه سرسبز دانشگاه ويرجينيا کمی پس از ساعت ۷ صبح روز دوشنبه، با صدای شليک در محوطه وسيع خوابگاه که حدود ۹۰۰ دانشجو و پرسنل دانشگاه را در خود جای داده در هم شکست.


دو ساعت بعد زمانی که ماموران پليس در حال تحقيق درباره اين حادثه در خوابگاه بود متوجه شدند که گلوله در يکی از کلاس های مهندسی در سوی ديگر محوطه دانشگاه شليک شده است.


تاکنون دست کم ۳۲ نفر از جمله شخص ضارب در اين حادثه کشته شده و دست کم ۱۰ نفر مجروح شده اند.


چارلز استگر، رييس دانشگاه تکنولوژی ويرجينيا اين گونه برای دانشجويان، مسوولان دانشگاه و رسانه ها خبر را اعلام کرد: « در مرحله اول چندين نفر کشته شدند. همزمان با انجام روند تحقيق حدود ۲ ساعت بعد دانشگاه گزارش هايی مبنی بر تيراندازی در سالن نوريس دريافت کرد و پليس فورا وارد عمل شد. ضارب در سالن نوريس کشته شده است.»


محمدعلی حسينی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه در بيانيه ای اعلام کرد که « ايران با محکوم کردن اين حادثه همدردی خود را با مردم و خانواده های قربانيان اين حادثه اعلام می کند.»

هنگامی که آقای استگر شمار کشته شدگان را اعلام کرد برخی از افراد که آمادگی شنيدن اين خبر را نداشتند دچار هيجان شدند. رييس دانشگاه خود نيز از اين حادثه شوکه شده بود.


وی گفت: دانشگاه يکسره در شوک و وحشت فرورفته است. و من مايلم در اينجا غم عميق و همدردی خود را با خانواده های قربانيان اعلام کنم. قربانيانی که دانشجويان ما بودند.


دومين حادثه خونبار از اين دست در سال ۱۹۹۱ در تگزاس رخ داد هنگامی که مردی ابتدا کاميون خود را به درون يک رستوران راند و سپس بر روی ۲۳ تن و سپس خودش شليک کرد.


در همين حال، به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، در هند و اسراييل نيز خانواده های دو تن از استادانی که در ميان ۳۲ قربانی اين حادثه بودند به عزاداری پرداختند.


ليويو ليبرسکو ۷۶ ساله، استاد علوم مهندسی و رياضی اسراييلی هنگامی که سعی می کرد از ورود ضارب به کلاس جلوگيری کند کشته شد.


همچنين جی وی لوگانتان ۵۱ ساله، استاد مهندسی محيط زيست اين دانشگاه که اهل هند بود، به ضرب گلوله فرد ضارب کشته شد.


در اواخر تابستان گذشته نيز اولين روز آغاز کلاس ها در دانشگاه ويرجينيا تعطيل اعلام شد. علت تعطيلی اين بود که يکی از زندانيان با کشتن نگهبان و يک مامور پليس از زندان مجاور فرار کرده بود. اين زندانی فراری در نهايت دستگير شد.


پليس محلی می گويد که طی دو هفته گذشته دانشگاه تکنولوژی ويرجينيا تهديدهايی مبنی بر بمب گذاری در محوطه دانشگاه دريافت کرده بود اما به گفته پليس، ميان اين تهديدها و حادثه تير اندازی اخير در اين دانشگاه هيچ ارتباطی وجود ندارد.


تاکنون حوادث چشمگيری از اين دست در مدارس و دانشگاه های امريکا بوقوع پيوسته است. يک تيرانداز در سال ۱۹۹۶ در دانشگاه تگزاس در آستين به بالای برج ساعت ۲۸ طبقه ای رفت و پيش از آنکه با گلوله پليس از پای در آيد ۱۶ تن را کشت.


در سال ۱۹۹۹ نيز دو نوجوان، ۱۲ دانش آموز و يک معلم را در دبيرستان کلمباين در ايالت کلرادو کشتند. اين دو سپس خودکشی کردند.


XS
SM
MD
LG