لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۲۱

دشواری جلب سرمایه خارجی برای طرح های نفتی ایران


ايران بعد از عربستان سعودی از لحاظ برخورداری از ذخاير نفتی در مقام دوم جهان جای دارد.

تامين مالی پروژه های صنعت نفت ايران با دشواری های ناشی از تنش در روابط بين المللی جمهوری اسلامی روبرو است.


منابع مالی لازم برای انجام طرح های نفتی ايران را چگونه بايد فراهم آورد، به ويژه در شرايط کنونی که اين کشور، به دليل موقعيت بين المللی اش، در بازار جهانی سرمايه با دشواری های جدی دست به گريبان است؟


اين پرسش بر کنفرانس دو روزه تامين مالی پروژه های صنعت نفت، که شنبه و يکشنبه با حضور شمار زيادی از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی و کارشناسان نفتی ايران در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد، سنگينی می کرد.


ايران بعد از عربستان سعودی از لحاظ برخورداری از ذخاير نفتی در مقام دوم جهان جای دارد. حدود ۸۵ در صد دريافتی های ارزی اش از محل صادرات نفت تامين می شود و بخش بزرگی از هزينه های جاری و عمرانی خود را با تکيه بر دلار های نفتی تامين می کند.


حسن روحانی، رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، در مراسم گشايش کنفرانس دو روزه تهران بر ابعاد سياسی، اقتصادی و امنيتی نفت برای ايران تاکيد کرد.


توليد روزانه نفت خام ايران از پنج ميليون و نهصد هزار بشکه در سال ۱۹۷۶ ميلادی به سه ميليون و هشتصد هزار بشکه در اکتبرسال ۲۰۰۶ کاهش يافته است.

مسئله در آنجا است که در عرصه توليد و صدور نفت، ايران در سی سال گذشته جايگاه خود را بدليل کمبود شديد سرمايه گذاری به رقيبان باخته است. توليد روزانه نفت خام ايران از پنج ميليون و نهصد هزار بشکه در سال ۱۹۷۶ ميلادی به سه ميليون و هشتصد هزار بشکه در اکتبرسال ۲۰۰۶ کاهش يافته است.


بازگشت به سطح توليد سی سال پيش با خوشبيتانه ترين ارزيابی ها به صد ميليارد دلار سرمايه گذاری نياز دارد که بخش مهمی از آن بايد از سوی منابع خارجی تامين شود.


علاوه بر شرايط حقوقی نامناسب ناظر بر مشارکت خارجيان در بهره برداری از ميدان های نفتی کشور، تنش های موجود در روابط بين المللی جمهوری اسلامی نيز به مانعی جدی بر سر تامين مالی طرح های نفتی کشور بدل شده است.


شماری از مسئولان حاضر در کنفرانس دو روزه تهران، از جمله مهندس اکبر ترکان، مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس، تاکيد کردند که با توجه به تحولات سياسی، ديگر نمی توان مانند گذشته منابع مالی لازم را از خارج بدست آورد.


XS
SM
MD
LG