لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۴۸

فدراسیون جهانی جودو: درباره مبارزه ورزشکاران ایرانی به توافقی تاریخی رسیده‌ایم


برخی رسانه‌ها می‌گویند به رغم ارسال نامه از سوی مقامات ورزش جمهوری اسلامی، ورزشکاران ایرانی کماکان از مبارزه با رقبای اسرائیلی خودداری می‌کنند.

فدراسیون جهانی جودو می‌گوید با ایران درباره پایان بخشیدن به عدم مبارزه، مصدومیت‌های ناگهانی و سر وزن نرسیدن ورزشکارانش به «توافقی تاریخی» دست یافته است.

در سایت فدراسیون جهانی جودو، درباره مبارزه نکردن ورزشکاران ایرانی با «ورزشکاران کشورهای خاص» آمده است: «پس از مشاهده مکرر پدیده‌ای ناخوشایند از جمله مصدومیت ناگهانی یا به وزن نرسیدن‌های ورزشکاران ایرانی، فدراسیون جهانی جودو در محافظت از حقوق ورزشکاران، تصمیم گرفت برای برگزاری مسابقات عادلانه اقدام کند».

این ارگان تاکید کرده که در پی چندین مرحله تبادل‌ نظر با وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون جودو ایران، «فدراسیون جهانی جودو مفتخر است اعلام کند که واکنشی مطلوب و متعهدانه از طرف ایرانی دریافت کرده است».

فدراسیون جهانی در گزارش خود، نامه مشترک رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو ایران را منتشر کرده است.

در متن ارسالی از ایران آمده است: «اطمینان داشته باشید موارد مورد نظر شما، دغدغه ما و خواسته مشترک‌مان به حساب می‌آید. کمیته المپیک ما هر آنچه در توانش بوده برای جلب نظر مساعد وزارت ورزش به کار گرفته تا تمام اصول و قواعد مد نظر IOC را پیاده کند».

صالحی امیری و میراسماعیلی گفته‌اند: «عمیقاً معتقدیم این هدف می‌تواند با درک متقابل و صبر به نتیجه برسد. کمیته المپیک ایران به تمام قوانین نهادهای بین‌المللی احترام می‌گذارد و آماده پذیرفتن آنها است».

رئیس کمیته ملی المپیک و رئیس فدراسیون جودو ایران که خود سابقه عدم مبارزه با نماینده اسرائیل را دارد، متعهد شده‌اند: «ایران قوانین کمیته المپیک و اصول آن مبنی بر عدم تبعیض را به طور کامل می‌پذیرد و فدراسیون نیز به طور کامل پیرو منشور المپیک و اساسنامه فدراسیون جهانی است. از هیچ تلاشی برای مذاکره با مجلس فروگذار نیستیم تا بتوانیم به راه‌حل قانونی برسیم».

خبر «توافق تاریخی» بازتابی گسترده در رسانه‌های بین‌المللی از جمله مطبوعات اسرائیل داشت.

کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و فدراسیون جودو ایران از واکنش رسمی درباره گزارش منتشر شده در سایت فدراسیون جهانی جودو خودداری کرده‌اند.

با این حال خبرگزاری‌های ایسنا، فارس و تسنیم با متن‌هایی تقریباً مشابه و با عناوینی چون «ادعای مشکوک فدراسیون جهانی» و «خبر عجیب فدراسیون جهانی» به رد ادعای ارگان جهانی جودو پرداخته‌اند.

این رسانه‌ها تاکید می‌کنند نامه ارسالی به معنای تغییر در مواضع ایران نیست و ورزشکاران ایرانی کماکان از مبارزه با رقبای اسرائیلی خودداری خواهند کرد.

پیشتر نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی و عضو IOC با هشدار به ایران درباره عدم مبارزه با ورزشکاران اسراییلی گفته بود: «ایران ریگی است در کفش ما. به کمک سایر فدراسیون‌های جهانی نیاز داریم. همه باید متحد، به ایران توضیح دهند که دیگر نمی‌تواند به این وضع ادامه دهد. بازنده نهایی، فقط ورزشکاران ایرانند».

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG