لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۳۳

«۴۹۰ میلیون دلار» دیگر از دارایی‌های مسدود شده ایران واریز شد


با واریز قسط‌ پنجم از دور سوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران، مجموعا مبلغ دو میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار از مرحله سوم توافقات در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی قرار گرفت.

به گزارش روز سه‌شنبه ۱۱ فروردین سایت رسمی بانک مرکزی ایران، مبلغ ۴۹۰ میلیون دلار بر اساس توافق ایران و گروه ۱+۵ از منابع بانک مرکزی در ژاپن در قالب قسط پنجم به حساب این بانک در کشور عمان واریز شد.

مبلغ کل این دور از توافقات چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده که طی ده قسط ۴۹۰ میلیون دلاری واریز می‌شود.

پیش از این طبق توافقات ایران با گروه ۱+۵، دارایی‌های مسدود شده ایران از درآمدهای نفتی در دو مرحله و مجموعا هفت میلیارد دلار آزاد شد.

جزئیات آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران بدین ترتیب بود که بر اساس توافق شش ماهه هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی که سوم آذرماه ۹۲ حاصل و از ۳۰ دی ماه اجرا شد، ایران به چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در خارج دسترسی پیدا کرد.

بعد از پایان شش ماه، طرفین بر سر تمدید این توافق به مدت چهارماه تفاهم کردند و در چهارچوب آن دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر به دست ایران رسید که مجموعا این ارقام به هفت میلیارد دلار رسید. این توافق سوم آذر پارسال دوباره به مدت هفت ماه تمدید شد و قرار است در این مدت چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوک شده ایران به صورت تدریجی به ایران تحویل داده شود.

گفته می‌شود که دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است.

ایران و شش قدرت جهانی هم اکنون بر سر یک چارچوب سیاسی با هم مذاکره می‌کنند و به رغم برخی پیشرفت‌هایی که طرفین اذعان کرده‌اند، هنوز به جمع‌بندی کلی نرسیده‌اند. این در حالی است که ۱۱ فروردین آخرین مهلتی است که طرفین برای رسیدن به توافق سیاسی تعیین کرده بودند.

ایران و شش قدرت جهانی همچنین برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای تا آخر ژوئن تلاش می‌کنند.

XS
SM
MD
LG