لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۱۰

دفا‌تر چند شبکه ماهواره‌ای شیعی در چهار استان ایران «تعطیل شدند»


تصویر صفحه اصلی شبکه تلویزیونی «امام حسین» که وابسته به آیت‌الله صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعه بود.

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید که دفا‌تر چندین شبکه ماهواره‌ای را در چهار استان کشور تعطیل کرده است. علت تعطیلی این دفا‌تر، «اختلاف افکنی بین پیروان مذاهب اسلامی» عنوان شده است.

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای که در سایت خود منتشر کرده، گفته است که «این دفا‌تر تولید به طور مخفیانه و غیرقانونی در راستای ایجاد اختلافات مذهبی و تشدید تفرقه در جهان اسلام و تخریب وجهه شیعه» فعالیت می‌کردند که پس از شناسایی، با حکم قضایی تعطیل و عوامل آن‌ها بازداشت شدند.

این وزارتخانه، مرکز پخش برنامه‌های شبکه‌های یاد شده را «انگلیس» و آمریکا» عنوان کرده و گفته که دفا‌تر تولید آن‌ها در ایران، در استان‌های قم، اصفهان، تهران و خراسان رضوی بوده است.

بر اساس بیانیه وزارت اطلاعات، «اختلاف افکنی بین پیروان مذاهب اسلامی از طریق توهین و افترا به مقدسات آن‌ها، اهانت به علمای جهان اسلام، اعلام هفته برائت در مقابل هفته وحدت، تبلیغ و ترویج سبک‌های غلط، خرافی و خشن عزاداری، محور و رویکرد اصلی برنامه‌های تولیدی این دفا‌تر بوده است».

جنجال بر سر فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای مذهبی زمانی بالا گرفت که استاندار قم از دریافت پیام شیخ حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، مبنی بر لزوم کنترل این شبکه‌ها در قم خبر داد.

محمد صادق صالحی منش روز نهم اردیبهشت در سخنانی که سایت «رسا» آن را بازتاب داد، اظهار داشت: «برادر عزیزم سید حسن نصرالله هفته گذشته هیاتی را فرستادند و من پذیرای ایشان بودم و از من خواستند که برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای که از قم تغذیه می‌شوند، کنترل شوند و گله‌مند بودند که چرا چنین زمینه‌ای در قم فراهم شده است تا برای ایشان مشکل ایجاد شود».

وی در این زمینه توضیح بیشتری نداد ولی خبرگزاری فارس روز ۱۵ اردیبهشت با انتشار گزارشی به شرح فعالیت‌های شبکه‌های ماهواره‌ای شیعی پرداخت که به گفته آن، اقدام به اختلاف افکنی در میان اهل سنت و شیعیان می‌کنند.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کرد که «۱۱ شبکه شیعی مختلف به زبان فارسی در حال فعالیت هستند و در کنار آن‌ها شبکه‌های مختلف عربی و انگلیسی نیز فعالیت می‌کنند که در این میان شبکه‌های عرب‌زبان آن‌ها بیشتر از دیگر شبکه‌هاست».

خبرگزاری فارس به عنوان نمونه به برخورد حکومت ایران با شبکه‌ای به نام «اهل‌بیت» اشاره کرد که توسط فردی به نام «حسن اللهیاری» در قم تاسیس شد اما «توهین‌های او به اهل‌تسنن آن چنان گسترش یافت که وی را از ایران و قم اخراج کردند».

این خبرگزاری برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای شیعی که موجب «نگرانی بسیاری از جمله سید حسن نصرالله» شده است را شامل شبکه‌های «امام حسین» به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی، «سلام»، «ابالفضل العباس»، «مدرسه جهانی امام صادق»، «بقیع»، «مرجعیت» و همچنین شبکه‌های الانوار ۱ و ۲ عنوان کرده که در قم، اصفهان، مشهد و تهران دفتر دارند.

وزارت اطلاعات در بیانیه خود اشاره‌ای به نام شبکه‌هایی که می‌گوید آن‌ها را بسته است، نکرده ولی به نظر می‌رسد که این شبکه‌ها‌‌ همان شبکه‌هایی باشند که خبرگزاری فارس پیش‌تر به آن‌ها اشاره و خواستار تعطیلی‌شان شده بود.

دیدن نظرات (۲۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG