لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۸

ايران در ماه آوريل ۸۰ درصد طلای صادراتی ترکيه را خريد


ايران برای نخستين بار با پيشی گرفتن از کشورهای اروپايی، عراق و روسيه رتبه اول را در ليست بزرگترين وارد کنندگان کالا از ترکيه کسب کرد. ايران در ماه آوريل ۸۰ درصد صادرات طلای ترکيه را خريداری کرده است.

به گزارش اداره آمار ترکيه در ماه آوريل سال جاری يعنی از ۱۳ فروردين تا ۱۱ ارديبهشت واردات ايران از ترکيه به يک ميليارد و ۴۷۱ ميليون دلار رسيد که ۴۴۰ در صد بيش از مدت مشابه در سال قبل است.

بر پايه اين گزارش، صادرات طلا و فلزات گرانبها از ترکيه به ايران در ماه آوريل بيش از يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار بود که ۸۰ درصد صادرات طلای ترکيه را تشکيل می دهد.

در ماه مارس نيز ايران حدود ۹ تن طلا از ترکيه خريداری کرد که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل رشدی سه هزار درصدی نشان می دهد.

بر پايه آمار رسمی، مصرف سالانه طلا در ايران حدود ۳۰۰ تن است.

خريد طلا از کشورهای منطقه بويژه ترکيه از طرف دولت ايران طی ماه های گذشته به شدت رشد کرده و برخی از کشورهای غربی را که در صدد افزايش فشارهای اقتصادی بر ايران هستند، نگران ساخته است.

اما فريدون خاوند کارشناس اقتصادی راديو فردا می گويد دليل اصلی واردات حجم زيادی از طلا در ماه های اخير روی آوردن مردم به خريد طلا به جای ارز و مسکن است.

آقای خاوند می گويد: «در حال حاضر بخش بزرگی از پس اندازکنندگان ايرانی به دارايی هايی روی می آورند که ارزش آن را داشته باشد تا در مقابل تورم مقاومت بيشتری کند. نرخ تورم در ايران در حال حاضر بسيار بالاست و مسکن در وضعيت مطمئنی قرار ندارد و بازار سهام نيز چشمگير نيست و ارزش چندانی ندارد. در نتيجه بخش بزرگی از نقدينگی متوجه ارز و طلا می شود.»

به گفته وی، «هجوم پس انداز کنندگان به طلا طی چند ماه اخير افزايش يافته و صادرکنندگان طلا از اين فرصت استفاده کردند و بخشی از اين طلا را به بازار ايران منتقل کردند، بويژه از اين نظر که ارزش طلا در بازارهای جهانی کاهش يافت و اين برای ترکيه فرصتی فراهم کرد تا بخشی از طلا را به ايران منتقل کند و به داوطلبان طلا در ايران بفروشد.»

در ماه مارس سال جاری هم صادرات ترکيه به ايران نزديک به ۷۰۰ ميليون دلار بود که حدود ۴۸۰ ميليون دلار آن به خريد طلا اختصاص يافت.

از آغاز سال جاری ميلادی تا اول ماه مه کل صادرات ترکيه به ايران بيش از دو ميليارد و ۶۳۰ ميليون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۶ درصد افزايش نشان می دهد.

در مقابل واردات ترکيه از جمهوری اسلامی در ماه آوريل نزديک به يک و نيم ميليارد دلار بود و در چهار ماه اول سال جاری ميلادی صادرات ايران به ترکيه با ۴۵ درصد افزايش به بيش از پنج ميليارد دلار رسيد.

بخش بزرگی از صادرات ايران به ترکيه را نفت و گاز تشکيل می دهد.
XS
SM
MD
LG