لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۱

بانک مرکزی: درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول برای دریافت وام در جریان است


نمایی از بانک مرکزی ایران

بانک مرکزی ایران می‌گوید درخواست وام از صندوق بین‌المللی پول در جریان است. این در حالی است که دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، ایالات متحده را متهم کرده که مانع موافقت صندوق بین‌المللی پول با این درخواست وام شده است.

ایران برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا درخواست وام پنج میلیارد دلاری از این نهاد بین‌المللی کرده است.

صندوق بین‌المللی پول حدود ۵۰ میلیارد دلار و بانک جهانی حدود ۱۲ میلیارد دلار برای کمک به کشورها در نظر گرفته‌اند.

اخیرا این دو نهاد بین‌المللی لیست اولیه کشورهای دریافت ‌کننده وام را منتشر کردند که نام ایران در میان آن نبود. این کشورها در مجموع ۲.۷ میلیارد دلار وام دریافت خواهند کرد که تنها پنج درصد از وامی است که این دو نهاد در نظر گرفته‌اند.

اما به دنبال انتشار این فهرست اولیه علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، آمریکا را متهم کرد که مانع اختصاص وام صندوق برای کمک به ایران شده است.

اکنون بانک مرکزی ایران می‌گوید درخواست ایران برای دسترسی به حق خود در صندوق بین‌المللی پول و استفاده از آن برای کمک به برنامه مقابله با مشکلات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در جریان است.

بانک مرکزی ایران افزوده تا آنجا که این بانک در جریان است صندوق بین‌المللی پول پس از طی مراحل اداری کمک به کشورها را تصویب و اعلام می‌کند.

ایران به غیر از دو نهاد یاد شده، از چند بانک بین‌المللی مانند بانک توسعه اسلامی و بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا نیز درخواست کمک کرده است.

تاکنون تنها «صندوق اوپک برای توسعه جهانی» یک کمک نیم میلیون دلاری به ایران را تصویب کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG