لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۴۸

کسری یک میلیارد دلاری تراز بازرگانی ایران در پنج ماهه نخست ۹۲


تازه‌ترين گزارش گمرک ايران که روز چهارشنبه، ششم شهريور ماه منتشر شد حاکی است که ايران در پنج ماهه اول سال جاری ۱۵٫۲ ميليارد دلار صادرات غيرنفتی و ۱۶٫۳ ميليارد دلار واردات داشته است.

به گزارش سايت رسمی گمرک ايران، در پنج ماهه نخست سال جاری صادرات غير نفتی ايران در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود هشت درصد و واردات ايران در همين مدت حدود ۲۶٫۵ درصد کاهش داشته است.

اين گزارش می‌افزايد که عمده کالاهای صادراتی به ترتيب شامل سنگ آهن به هم فشرده نشده و کنسانتره‌های آن به ارزش ۵۵۲ ميليون دلار، متانول به ارزش ۵۰۰ ميليون دلار و و قير نفت به ارزش ۴۵۷ ميليون دلار بوده است.

آنچه در گزارش ماهانه گمرک ايران بيشتر جلب توجه می‌کند، افت چشمگير صادرات محصولات پتروشيمی و ميعانات گازی ايران است که حدود نيمی از کل صادرات غير نفتی ايران را تشکيل می‌داد.

بر اساس اين گزارش، ايران در پنج ماه اول سال حدود ۳٫۹ ميليارد دلار محصولات پتروشيمی صادر کرده است که نسبت به دور مشابه در سال گذشته ۱۴٫۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

ايران در سال ۹۰ حدود ۱۵ ميليارد دلار صادرات مواد پتروشيمی داشت، به عبارتی ماهانه به طور متوسط ۱٫۲۵ ميليارد دلار محصولات پتروشيمی صادر می‌کرد که در سال ۹۱ با افت ۳۳ درصدی به ۱۰ ميليارد دلار رسيد.

در تحليل نهايی، صادرات ماهانه پتروشيمی ايران نسبت به سال ۹۰ حدود ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در پنج ماهه اول سال جاری، همچنين صادرات ميعانات گازی ۳٫۱ ميليارد دلار بوده که ۱۴٫۳ درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کاهش نشان می‌دهد.

ميعانات گازی نوعی نفت فوق سبک و گران قيمت است که از چاه‌های گازی توليد می‌شود.

ايران در سال ۹۰ بيش از ۱۰ ميليارد دلار صادرات ميعانات گازی داشت که در سال گذشته به هشت ميليارد دلار افت کرد. در جمع بندی نهايی، صادرات ماهانه ميعانات گازی نيز در طول دو سال گذشته حدود ۲۶ درصد کاهش يافته است.

کل صادرات غير نفتی ايران در پنج ماه گذشته بدون محاسبه ميعانات گازی و مواد پتروشيمی حدود ۸٫۲ ميليارد دلار بوده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۱٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بنابر اين گزارش، در بين کالاهای صادراتی از فروردين تا آخر مرداد ماه، صادرات سنگ آهن، متانول، قير نفت و سيمان پورتلند نسبت به زمان مشابه در سال گذشته به ترتيب با ۹۵ درصد،۳۴ درصد، هشت درصد و ۱۵ درصد افزايش همراه بوده است.

افزايش ۹۵ درصدی صادرات سنگ آهن در حالی است که چهارم شهريور ماه، محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت ايران با انتقاد از خام فروشی سنگ آهن گفت: «اين طور نباشد که سنگ آهن را خام صادر کنيم و برای مصارف داخلی شش تا هفت ميليون تن واردات فولاد داشته باشيم».

ايران همچنين در در پنج ماهه نخست سال جاری حدود ۱٫۱ ميليارد دلار برنج، بيش از ۷۰۰ ميليون دلار کنجاله، حدود ۵۰۰ ميليون دلار ذرت دامی و ۴۱۵ ميليون دلار واردات گندم داشته است. اين اقلام کشاورزی به ترتيب در صدر اقلام وارداتی ايران هستند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG