لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۲۰

تلاطم‌ شدید در بازار ارز ایران؛ دلار از مرز ۱۹ هزار تومان رد شد


بازار آزاد ارز ایران روز چهارشنبه چهارم مهرماه بار دیگر شاهد تلاطم‌های شدیدی بود و به یک‌باره هر دلار آمریکا بیش از دو هزار تومان افزایش قیمت داشت و از مرز ۱۹ هزار تومان رد شد.

قیمت دلار در روز سه شنبه و پس از سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز هزار تومان افزایش یافته و به ۱۷ هزار تومان رسیده بود.

بر اساس آمارهایی که سایت ارز و طلا داده‌اند، قیمت هر یورو به ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید و هر پوند بریتانیا نیز ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد.

بهای هر سکه جدید نیز به پنج میلیون و ۴۶۷ هزار تومان افزایش یافت.

قیمت هر دلار آمریکا مهرماه پارسال سه هزار و ۸۰۰ تومان بود که ظرف یکسال گذشته تقریبا پنج برابر شده است و احتمال دارد که تا اوایل هفته آینده رکورد ۲۰ هزار تومان را نیز جابجا کند.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه در گزارشی از وضعیت بازار نوشته است که همه خریدار دلار هستند تا فروشنده.

این خبرگزاری می گوید:‌ «شرایط بازار به گونه‌ای است که ازدحام بالایی داشته و تقریبا تمامی افراد حاضر در بازار خریدار دلار هستند و فروشنده‌ کمیاب شده است. وضعیت بازار طوری شده که حتی دلالان و صرافان هم فروشی نداشته و فقط به دنبال خرید ارز هستند».

ایسنا با بیان اینکه «فعالان بازار ارز از کنترل آن ناامید شده‌اند» می‌افزاید: «صرافی‌ها امروز نیمه تعطیل بوده و درهای صرافی را بسته‌اند، حتی آن دسته صرافی‌هایی که ارزهای خدماتی می‌فروختند، اکنون تابلوهای خود را خاموش کرده و هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود».

خبرگزاری مهر نیز در تحلیلی، نوشته که دولت ایران از مدیریت بازار «کنار کشیده و تنها دل به تنظیماتی داده است که به گفته خود در بازار ثانویه و نیما انجام می‌شود».

این خبرگزاری می گوید:‌ «نه صرافی‌ها نقش جدی در بازار ارز دارند و نه بانک مرکزی نقشه و الگویی دقیق برای بازار که بتواند کنترل آن را در دست بگیرد. این در شرایطی است که اگر بانک مرکزی برنامه‌ای هم برای تنظیم بازار ارز در نظر گرفته، هنوز نتوانسته نتایج ملموسی را در بازار ارز بر جای بگذارد».

بازارهای ایران از زمان خروج ایالات متحده آمریکا از برجام به شدت دچار بحران شده و هر روز شاهد بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی و کالاهای اساسی است.

مقام‌های آمریکا در ماه‌های اخیر رویکرد بسیار سختگیرانه‌ای در قبال ایران اتخاذ کرده و تهران را به گسترش فعالیت‌های موشکی، حمایت از تروریسم، ایجاد آشوب در منطقه و ببرهم زدن ثبات آن متهم می‌کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در مراسم گشایش هفتادوسومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل، رهبران جمهوری اسلامی را به خاطر سیاست‌های‌شان به باد انتقاد گرفت و گفت که آنها «بذر آشوب، مرگ و ویرانی می‌پراکنند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG