لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۵۲

ستاد انتخابات: تعداد نامزدهای انتخابات مجلس به ۴۸۰۰ نفر کاهش یافت


محمد حسین مقیمی، رییس ستاد انتخابات کشور

رییس ستاد انتخابات کشور از استعفای هزار و ۴۸۰ نفر از نامزدهای انتخابات مجلس خبر داد و گفت که در انتخابات روز جمعه چهار هزار و ۸۴۴ نامزد با یکدیگر رقابت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد حسین مقیمی روز پنجشنبه ششم اسفند اعلام کرد که ۱۲ هزار و ۶۷ نفر برای انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام کردند که در ‌‌‌نهایت شش هزار و ۳۳۳ نامزد تایید صلاحیت شدند.

به گفته آقای مقیمی، ظرف یک هفته گذشته هزار و ۴۸۰ نامزد انصراف دادند و در ‌‌‌نهایت چهار هزار و ۸۴۴ نفر در انتخابات روز جمعه با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

ثبت‌نام بی‌سابقه بیش از ۱۲ هزار تن برای انتخابات مجلس و نیز ۸۰۰ تن برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری، با رد صلاحیت گسترده در هیات‌های نظارت و نهایتاً شورای نگهبان همراه شد، به گونه‌ای که در انتخابات مجلس خبرگان رهبری به طور متوسط برای هر کرسی کمتر از دو نفر رقابت می‌کنند.

در انتخابات مجلس ۴۹ درصد از ثبت‌نام کنندگان رد صلاحیت شده‌اند، که بر اساس گزارش‌ها درصد ردصلاحیت‌ها در این دوره از همه انتخابات گذشته مجلس بیشتر است.

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان روز چهارم اسفند ثبت‌نام ۱۲ هزار نفر در انتخابات مجلس را «سیاسی» خواند و اعلام کرد حتی نامزدهایی که «کمترین نقش و سهمی» در اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ داشتند، رد صلاحیت شده‌اند.

روز پنج‌شنبه رضا آشتیانی‌ عراقی، نامزد انتخابات مجلس از قم و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انصراف داد.

آقای آشتیانی درحالی از نامزدی انتخابات مجلس انصراف داده است که از مجلس هفتم نماینده قم در پارلمان است و نام او، هم در فهرست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم قرار داشت و هم در فهرست برخی از دیگر گروه‌های اصولگرا.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از علی لاریجانی، محمدرضا آشتیانی و علی بنایی در انتخابات مجلس حمایت کرده است.

در مقابل این فهرست، برخی اصولگرایان از محمدرضا آشتیانی، رضا امیرآبادی و مجتبی ذوالنور در انتخابات مجلس دهم حمایت کرده‌اند.

رضا امیر آبادی نماینده قم در مجلس نهم و مجتبی ذوالنور، جانشین پیشین نماینده ولی فقیه در سپاه، است که در انتخابات مجلس نهم نیز از قم کاندیدا شده بود اما به مجلس راه نیافت.

جبهه پایداری در انتخابات مجلس نهم نیز از این دو نفر حمایت کرده بود.

رییس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوالی درباره درخواست مهدی کروبی برای رای دادن گفت که باید امکانات را فراهم کنیم تا «همه کسانی که امکان رای دادن دارند... رای خود را بدهند».

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، از رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، روز چهارشنبه اعلام کرده بود که پدرش برای شرکت در انتخابات، درخواست صندوق رای سیار در محل حصرش کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG