لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۰۴

صادرات ایران در آذرماه ۹۷ نصف شد؛ توقف فروش میعانات گازی


تازه‌ترین آمارهای گمرک حاکی است که صادرات غیرنفتی ایران در آذرماه به حدود ۱.۸۶ میلیارد دلار رسیده است، در حالی که متوسط صادرات ماهانه کشور در هشت ماه قبل از آن نزدیک به چهار میلیارد دلار بوده است.

بدین ترتیب، صادرات غیرنفتی آذرماه نسبت به متوسط صادرات هشت ماهه سال جاری بیش از نصف کاهش یافته است.

بخش عمده‌ای از افت صادرات آذرماه مربوط به توقف صادرات میعانات گازی کشور است. میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک است که از میادین گازی تولید می‌شود.

آمریکا نیمه آبان امسال تحریم‌های نفتی ایران را به اجرا گذاشت.

ایران میعانات گازی را در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد. میعانات گازی تا پارسال یک چهارم کل صادرات غیرنفتی ایران را تشکیل می‌داد، اما امسال به شدت کاهش یافته و در ۹ ماهه سال جاری تنها سهمی هشت درصدی در صادرات غیرنفتی کشور داشته است.

کل صادرات غیرنفتی ایران در ۹ ماهه سال جاری به ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار رسیده است که نسبت به دور مشابه پارسال ۴.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

واردات کشور نیز به ۳۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار رسیده است که کاهشی ۱۳.۳ درصدی نسبت به دور مشابه پارسال نشان می‌دهد.

بدین ترتیب، مازاد تراز تجارت خارجی ۷۳۸ میلیون دلار به نفع ایران شده است. البته این رقم در هشت ماهه سال جاری نزدیک به دو میلیارد دلار بود که نشان می‌دهد افت چشمگیر صادرات آذرماه به شدت بر تراز تجاری (اختلاف صادرات و واردات) تاثیر گذاشته است.

میعانات گازی تنها ماده نفتی نیست که در سبد صادرات غیرنفتی ایران قرار دارد. جزئیات آمارهای گمرک نشان می‌دهد که همه اقلام عمده صادراتی ایران محصولات خام و نیمه خام نفتی هستند.

اقلام عمده صادراتی ایران در ۹ ماهه سال جاری به ترتیب میعانات گازی به ارزش دو میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار، پروپان مایع شده (نوعی گاز خام) به ارزش یک میلیارد و ۳۵۶ میلیون دلار، متانول (محصول پتروشیمی نیمه خام) به ارزش یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار و سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۱۱۳ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار، قطعات خودرو به ارزش یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، برنج به ارزش یک میلیارد و ۲۳ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۹۴۴ میلیون دلار و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۴۳۷ میلیون دلار بوده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG