لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۱۱

ایران، «سریعترین کشور رو به رشد» سال ۲۰۱۵ از نظر برندها


شرکت «برَند فایننس» در گزارش سال ۲۰۱۵ خود، ایران را از نظر برندهای ملی، ‌ سریع‌ترین کشور رو به رشد ارزیابی کرده است.

Brand finance (دارایی برَند) یک شرکت مشاوره‌ای است که از سال ۲۰۰۷ میلادی گزارش سالانه خود را درباره نام و نشان‌های بر‌تر بازرگانی جهان انتشار می‌دهد.

نتایج گزارش سال ۲۰۱۵ «برند فایننس» در زمینه برندهای ملی، امتیازاتی را نشان می‌دهد که یک کشور نیرومند از نظر برند‌هایش می‌تواند بدست آورد.

این نتایج همچنین انگشت اشاره را به سوی برخی دشواری‌ها نشانه رفته است که می‌تواند نام و نشان‌های بازرگانی ملی را دچار دردسر کند.

لینک مستقیم

در گزارش سالانه برند فایننس آمده است که آمریکا با ۱۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار ارزش کل برند‌هایش و دو درصد افزایش ارزش آنها نسبت به سال پیش، همچنان در صدر جدول است و چین با شش هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار و یک درصد کاهش ارزش با فاصله قابل توجهی از آمریکا، رتبه دوم را حفظ کرده است.

آلمان با بیش از چهار هزار میلیارد دلار ارزش کل برند‌هایش و چهار درصد کاهش ارزش نسبت به سال پیش، بریتانیا با سه هزار میلیارد دلار و شش درصد افزایش ارزش و ژاپن با بیش از ۲۵۰۰ میلیارد دلار و سه درصد افزایش ارزش، ‌همچنان رده‌های سوم تا پنجم را در دست دارند.

در گزارش سالانه برند فایننس، ایران از نظر نام و نشان‌های بازرگانی یا‌‌ همان برندهای ملی دارای سریع‌ترین رشد بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران با ۱۵۹ میلیارد دلار ارزش کل نام و نشان‌های بازرگانی‌اش و ۵۹ درصد افزایش ارزش نسبت به سال پیش، در رده ۴۶ ارزیابی شده است. درجه قدرت برندهای ایران نیز A- ارزیابی شده است.

پس از ایران، کشورهای کامرون، تانزانیا، کنیا و زامبیا به ترتیب سریعترین رشد را از نظر برند ملی داشته‌اند.

​در گزارش سال ۲۰۱۵ برند فایننس، هند با بیش از دو هزار میلیارد دلار و ۳۲ درصد افزایش ارزش با یک پله صعود در رتبه هفتم ایستاده و کره جنوبی با بیش از یک هزار میلیارد دلار و ۱۰ درصد افزایش ارزش برند‌هایش، سه رده بالا آمده و در رتبه دوازدهم قرار گرفته است. این در حالی است که ترکیه با نزدیک به ۶۷۰ میلیارد دلار و ۱۱ درصد کاهش ارزش، رتبه ۱۹ را حفظ کرده است.

XS
SM
MD
LG